14 Mart Tıp Bayramı nedir?

0
1415

14 Mart 1827’de, II.Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhane Şehzadebaşındaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda, Tıphane-i ve Cerrahhane-i Amire adıyla kuruldu. Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı bu gün bugün de tıp bayramı olarak olarak kutlanır.

1919’un Mart ayında, İstanbul’da, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, İngiliz birlikleri tarafından işgal edilmiştir. İşgalcilere karşı ayaklanmak ve okulu kurtarmak için çareler arayan öğrenciler okulun kuruluş yıldönümü olan 14 Mart’ı topluca kutlamaya karar verirler. Işte ilk kutlama 1919’un 14 Mart’ında, işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşir.

Mekteb-i-tibbiye-i-sahane-1-gidahatti
O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın (gazeteci sanatçı Orhan Boran ın babası) önderliğinde büyük bir gösteri yapan öğrenciler okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asarlar. Tıbbiye öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermektedir. İşgal kuvvetleri ise bu duruma müdahale etseler de başaramazlar.

Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlar ve bu olayın yıldönümü olan 14 Mart, bugünkü Tıp Bayramı’nın sebebini oluşturur. Ve yine bundan dolayıdır ki ülkemizde hekimlik sadece hekimlik değil, ayni zamanda bir duruştur. Tüm Türk tıbbiyelilerinin günü kutlu olsun…

CEVAP VER