1618’e karşılık alınabilecek önlemler

0
1402

 

Son dönemin tek gündem maddesi olan 1618’de değişikliklereilişkin yapılan değerlendirmelerden bir tanesini paylaşıyoruz bugün sizinle. 
Suavi Ahipaşaoğlu’nun 22 Mart’ta yazışma platformlarında yer alan ve kısmen konunun geçmişine ışık tutan yazısını, kendisinden izin alma sürecindeki ekini de başına ekleyerek yayımlıyoruz.

 

onlemler

Yöneticiler olaylara ve gelişmelere daima geniş açıdan bakmalı ve olmazmış gibi görünen detay uyarıları dikkate almalıdırlar. Bundan bir şey olmaz diyenlere de o zaman bu maddenin önemi yoksa koymayalım demeliler. O maddeyi zararsız görüp üstün müzakerecilik yetenekleri ile bir başka maddeyi kabul ettirdiklerini sananalar genelde yanılırlar. Çoğu zaman var olması zaten doğal olan maddeler/kurallar sehven unutulur ki karşı taraf o maddeyi kabul ettirdiğini sanarak asıl zararsız görünen gizli maddeyi atlasın.

Her neyse, bizim herşeyi bilen yöneticilerimizin bizi getirdikleri nokta ortada. Tıpkı kimse karışmasa Türkiye’nin kendi kendine yıllık %5 civarındaki büyüme kapasitesini üstün başarılı hükümetlerimizin % 3 lere çekmeleri gibi zaten var olan haklarımızın daha geriye gitmiş hallerini yönetmelikten yasaya geçince başarı olarak gösteren eski ve daha eski yönetimlerimiz de çok başarılı olmuşlardır.

Eğer Birliğin unsurlarından biri, özellikle de en büyük olanı, toplu hareketten ziyade her öküz kendi bacağından asılır felsefesini benimsemiş ve etliye sütlüye karışmıyorsa birileri de toplumsal açıdan sorumluluk bilinci ile harekete geçecektir.

Bugün Gelinen Noktada

Bugün gelinen nokta AB müktesebatı çerçevesinde hazırlanan uyum paketinin bir parçasıdır. Bundan 10 yıl kadar önce Çeşme toplantısında konuya dikkat çekmiş; ödülümü de bir daha danışma toplantılarına çağrılmayarak almıştım.

 

Bu tehlikeyi Yunanlılar da görmüş ve tedbirlerini almışlardır. Bir kaç farklı önlemleri var.

İlki ve en yaygın olanı Sultanahmet gibi kentin gezilmesi açısından vazgeçilmez bir açık alanı da açık hava müzesi ilan etmek ve meydanı anlatanları toplamak. Bir kaç kez kararlılıkla yerli yabancı demeden üzerine gider ve bir daha size turist getirmeyiz kuru tehditlerini dikkate almazsanız çabuk sonuç veren bir önlem.

İkincisi tüm program için profesyonel rehber almayanlara indirimli bilet verilmemesi.

Üçüncüsü tur liderliğinin de lisansa bağlanması ve yerel sınavlar ile belediyeler eliyle verilmesi.10 – + kişi için rehber alınması zorunluluğu ise zaten grup tanımı ile ilgili. 1618 de önce grup tanımının yeniden ele alınması gerekiyor.

 

 

Suavi Ahipaşaoğlu

 

CEVAP VER