17 Nisan Türkiye Rehberler Günü / Haftası Kutlamaları

0
332

GİRİŞ
Derneğimiz, Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği, kurulduğu 2018 yılından bugüne mesleki hayata renklilik getirdi ve canlılık kazandırdı. Farklı oda ve dillerden, tamamen gönüllülük esasıyla biraraya gelen rehberlerin kurduğu TKTC’ye katılmak için mevcut üyelerin rızası yetmektedir. Bu yazının sonunda derneğimizin bugüne kadar yaptığı etkinlikleri paylaştığımız web sitesi, sosyal medya hesapları ve elektronik yayınımız Mikrofon’un sayılarının linklerine ulaşabilirsiniz.

ÇAĞRIMIZ
Mesleğimizin itibarını arttırmak amacıyla kurduğumuz ve üstümüze aldığımız gerek ulusal gerekse uluslararası faaliyetler yürüttük. Bunlardan yeni birini 17 Nisan 2021 tarihinde Yönetim Kurulumuzun aldığı 31 sayılı karar çerçevesinde gerçekleştirmeyi arzu ediyor ve bu süreçte sizlerin de bu konuyu sahiplenmenizi diliyoruz.

NEDEN BUGÜN

Üç yıla yakın bir süre, farklı zamanlarda yaptığımız girişimlerle yerel düzeyde bir rehberler günü / haftası konusunda yetkili merciyi ikna etmeye çabaladık. Daha fazla vakit kaybetmeden bu işi üstlenmeye karar verdik.


132 yıllık düzenleme tarihine sahip olan bizlerin yerel düzeyde kutlanacak bir haftaya sahip olması ve bu sayede turizm sektöründe kamuoyu yaratmayı sağlayacak bir girişimdir. Fiziksel olarak bulunmanın şart olmayacağı çeşitli etkinliklerle mesleğimizin yerel sorunlarını tespit etmeye, birbirimizi dinlemeye ve anlamaya dair fırsat yaratabilir, dahası konuyu yazılı ve görsel basına taşıyarak kamuoyu yaratmanın kapılarını da aralayabiliriz.


NEDEN 17 NISAN
Her yıl 10 Nisan haftası kutlanan Turizm haftasını takip eden haftanın güzel bir  tesadüfe denk geldiğini üç yıl önce  farketmiştik. Türkiye rehberlerinin piri Halikarnas Balıkçısı adıyla tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın doğduğu tarih olan 17 Nisan 1890 senesini başlangıç kabul etmenin doğru olacağını düşündük. 1890 yılı benzerleri arasında dünyanın en eski düzenlemelerinden biri olan ‘Seyyahin Nizamnamesi’nin de yürürlüğe girdiği yıl olması yönüyle ayrıca değerlidir.


Bundan sonra her yılın 17 Nisan tarihini Türkiye Rehberler Günü olarak, bu tarihi içine alan haftayı da Rehberler Haftası olarak ilk kez kutluyoruz. Sizleri bu gurura ortak olmaya davet ediyoruz. Böylesi önemli bir ilkin parçası olmaya bundan yıllar sonra ‘Ben de oradaydım’ diyebilmeniz için sizleri davet ediyoruz, gerek fikir gerekse eylemlerinizle vereceğiniz destekleriniz takdirle karşılanacaktır.

NELER YAPABILIRIZ?
Konuya ilişkin turkiyerehberlergunu@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

17 Nisan 2022 tarihinde dergimiz Mikrofon’un 4. sayısını yayımlamayı ve Balıkçı’yı, Bodrum’daki mezarının başında anmayı planlıyor ve bu yöndeki girişimlerimize devam ediyoruz.

Dilerseniz bu çalışmalara bizzat bulunarak veya uzaktan destek vererek katılabilirsiniz. Katkı sunulabilecek hususlar birkaç tanedir; birincisi yazılarınızla mümkün olabilir. Mikrofon’un gelecek sayısı meslektaşlarından gelen yazılara da açık olacak. Yazıların meslek ve ülkemizle ilgili olmasının dışında bir şart bulunmuyor. Yazılarınızı 3 Nisan Pazar akşamına mikrofondergi@gmail.com adresine gönderilebilirsiniz. İkinci katkı da Bodrum’da yapılacak anmaya katılmak şeklinde olabilir. Üçüncüsüyse hafta boyunca dev edecek etiket (hashtag) kampanyasında yer alabilirsiniz.


TEŞEKKÜR
Sevgili meslektaşlar ve sektör paydaşlarımız, mesleğimizin saygınlığını arttırma hedefinin yanısıra sorunlarına çözüm bulmak amacıyla gerek fiziksel gerekse çevrimiçi düzenlenecek etkinlikler birbirimizle görüşme fırsatı yaratacaktır. 10 Nisan haftasında kutlanan Turizm Haftasına kolaylıkla entegre edilebilecek bu çalışmaya vereceğiniz katkılar karşılığında bir teşekkür beratı verilecektir.


BİLİYORUZ Kİ
Biliyoruz ki belirli bir düzen ve istikrarla harcanan her emek karşılığını er ya da geç bulacak, katkılarınız Türk Rehberlik tarihinin altın sayfalarından birine yazılacaktır.


TKTC Yönetim Kurulu adına
Hasan Barış Partal

DERNEK VE MİKROFON LİNKLERİ

www.tktc.org.t

www.since1890.org

https://youtube.com/c/tarihkulturturizm

https://www.linkedin.com/company/tarih-k%C3%BClt%C3%BCr-turizm

https://twitter.com/2024inistanbul?t=d6Jr-m65E_M9MCx0–jTHQ&s=09

www.instagram.com/tarihkulturturizm

www.facebook.com/tarihkulturturizm

http://mikrofon.tktc.org.tr

https://www.linkedin.com/company/mikrofon-dergi

https://twitter.com/mikrofondergi?t=tMMmLM7n8KibvCVWblgn2g&s=09http://instagram.com/mikrofondergi

Adres
İstiklal Caddesi 187, B140. Beyoğlu İstanbul