19 Haziran Cumartesi için planınız yoksa benim güzel bir #fikrimvar

0
357

Haziran ayı boyunca devam etmesini öngördüğümüz ‘ Özgür #cumartesi ‘ turlarına üçüncü semt ile devam ediyoruz.

Bu sefer hepimizin bildiğini sandığı bir semte gidiyoruz. #beşiktaş ve #çırağan. Beşiktaş benim çocukluğumun geçtiği semt. Bendeki yeri tarifsiz. Fakat geçen yıllar içinde görüyoruz ki sadece benim için değil tüm İstanbulluların gözbebeği ilçemiz. Bakalım Beşiktaş’ı gerçekten ne kadar tanıyorsunuz.

Üç sarayın ortasında kalan bu güzide semtin sahilinde bulunan ve yeni düzenlemesi ile hizmete giren #resimmüzesi ile başlayacak gezimiz, #osmanlı donanmasının ilk Kaptan-ı Deryası #barbaros ‘un anılarını takip ederek devam edecek. Belki de hemen her haftasonu önünden geçtiğiniz ama hikayelerini bilmediğimiz Sinan Paşa Camisi Cihannüma Meryem Ana Kilisesi, Türkiye’nin ilk #sağırlar okulu, Çerkeslerin kurduğu ve Türkiye’nin ilk kez kız ve erkek öğrencilerin karışık okuduğu karma eğitim kurumunun, #gazi ‘nin annesi #zübeydehanım ‘ın ve kızkardeşi #makbulehanım ‘ın Milli Mücadele boyunca yaşadığı ev ile Beşiktaş’ta kurulan Teşkilat-ı Mahsusa gibi daha nice kurum ve anıtın öykülerini kulaklık ile dinleyeceksiniz.

Elimizdeki fotoğraflardan hareketle Beşiktaş’ın geçmişteki halini kavramaya çalışacağımız bu tura #köyiçi ile devam edeceğiz. Siz orayı #çarşı diye bilirsiniz. Aslında #ihlamur deresinin aktığı güzergah çevresine Köyiçi deriz. Balıkçılar Çarşısı, #rum ve #ermeni kiliseleri Yedi Sekiz Hasan Paşa Fırını, #akaretler sadece ilk akla gelen yerler. Önce #yıldız ‘dan aşağı sonra çırağan istikametine yürüyüş ile devam edecek turda #yahyaefendi tekkesi’nin etkileyici hikayesini dinledikten sonra, #selatin camilerinin yek minareli tek örneği olup testilerden inşa edilen kubbesiyle farklılaşan Küçük #mecidiye camisi ile devam ediyoruz. #yıldızparkı nda kısa bir yürüyüş sonrası dileyenlerle eskiden Şeref Stadının bulunduğu #çırağansarayı ‘nda yorgunluk kahvemizi içerek günü tamamlıyoruz.

Katılımcı sayısı yirmi kişiyle sınırlanmıştır.Cumartesi 10.00 (tahmini bitiş 16.00)Beşiktaş Barbaros Meydanı

Bireysel harcamalar ve müze girişi ücrete dahil değildir. Müze kart geçerlidir.

İrtibat: 05322060745