2015’in En iyi Rehberi Everi

0
1490

2015in en iyisi Nükhet Everi

Meslektaşımız, Almanca rehber, eski İRO Yönetim Kurulu Üyesi Nükhet Everi; seyahat ve turizm sektörünün tüm branşlarını çatısı altında toplayan tek uluslararası organizasyon olan Skal tarafından “SKALİTE Turizmde Kalite” ödülleri çerçevesinde verilen 2015 yılı en iyi rehber ödülünü kazandı.

Meslektaşımız Nükhet Everi’nin kişisel facebook hesabından yayınladığı mesaji paylaşıyoruz

Yaklaşık 89 ülkede temsil edilmekte olan SKAL International, 81 yıllık geçmişiyle dünyanın en köklü sivil toplum örgütü olduğu gibi, seyahat ve turizm sektörünün tüm branşlarını çatısı altında toplayan da tek uluslararası organizasyondur.

Yapılanmaları, üyeleri ve projeleriyle dünyanın en büyük SKAL kulübü olan SKAL International İstanbul, 1998’den bu yana her yıl turizmin Oscarları diye anılan “SKALİTE Turizmde Kalite” ödülleri vermektedir.

10.12. 2014’te “Mardin / Güneş Ülkesi” kitabımla “En iyi turizm yayını” dalında aldığım bu prestijli ödülü bu yıl da (19.12. 2015) “En iyi rehber” kategorisinde aldım.

Bu kategoride ilk kadın olmak ve bu yıl SKAL’ın konseptinin “BARIŞ” olması aldığım ödülü daha da değerli kıldı benim için.

Halikarnas Balıkçısı ve BARIŞ için aldım, Mardin için, Cizre için, tüm Güneydoğu ve Ortadoğu için kaldırdım o ödülü ben sahnede…

Sevgili kadın meslektaşlarım,

Bu ödülü alan ilk kadın rehber olarak benimle birlikte buna sevinen, mutlu olan sevgili dostlarım, hepinizin adına aldım o ödülü ben…

Sevgili gezgin dostlarım,

Ödül gecesi hepinizle birlikte çıktım o sahneye ben…

“SKALİTE Turizmde Kalite” ödülünde diğer tüm kategorilerde aynı firmalar, kişiler, kuruluşlar ödül almış olsalar dahi her sene tekrar tekrar bu ödül için başvurabilirler tabii… Çünkü bir yenilik yapmıştır, yeni bir şeyler vardır yaptığı şu ya da bu konuda. Fakat rehberlik kategorisi bunun dışında kalır ve kalmalıdır bence. Rehberlik mesleği tek başınıza icra ettiğiniz bir iş ve bu bireysel olarak katettiğiniz yol hayat boyu kaliteyi tutturmayı gerektirir. Bu ödülü alan bir kişinin defalarca aynı ödüle talep çıkartması ve alması bana son derece anlamsız geldiği gibi, etik de görünmüyor gözüme. Ne yani, ödülü almadığın yıllarda kötü rehber mi oluyorsun? Ben hayat boyu kalite karşılığında bunu aldığıma ve sonuna kadar hakettiğime inanıyor ve çizgimi de bozmayacağımı bildiğim gibi, her geçen gün daha iyisini yapmak için uğraşacağımı da biliyorum. Bu nedenlerle de bu ödüle rehber kategorisinde bir kez daha aday olmayacağımı (aynen bu ödülü daha önce almış olan 3 değerli meslektaşımın da yaptığı gibi), aksini hiç de etik bir davranış olarak görmediğimi buradan belirtmek isterim.

Bu ödülle birlikte bundan sonra çok daha güzel, çok daha özel ve keyifli gezilerde buluşmak dileğiyle…”

CEVAP VER