2019 Çalışma Kartı Başvuruları Başladı

0
1114

2019 yılı çalışma kartı başvurusu için aşağıdaki işlemin, (her ikisinin de) tamamlanması gerekmektedir.

1. TUREB RBS sisteminden online başvuru ve aynı sayfada TUREB tarafından belirlenmiş olan 2019 yılı çalışma kartı bedeli olan 200 TL’nin online olarak TUREB sayfasından kredi kartınızı veya bankamatik kartınızla ödenmesi.

http://www.tureb.org.tr adresli siteden RBS (Rehber Bilgi Sistemi) bölümünden kullanıcı adınız ve şifrenizle girişi yaparak; 2019 çalışma kartı başvurusu bölümünü izleyerek, online başvuru sonunda çıkan sayfada 200 TL online ödeme yaparak.

Not: Mevcut çalışma kartınızdaki fotoğrafın değiştirilmesini istemiyorsanız, ayrıca fotoğraf yüklemeye/vermeye gerek bulunmamaktadır. Kartınızdaki/RBS’de ekranda gördüğünüz fotoğraf, 2019 kartınızda da kullanılacaktır.

 

2. Buna ek olarak; Odanıza aşağıda örnek metni bulunan başvuru dilekçesinin e-posta, faks, posta ile gönderilmesi veya dileyenin Odamızda hazır-matbu dilekçeyi imzalaması. Odaya çalışma kartı başvuru dilekçeniz ulaştıktan sonra, RBS üzerindeki online başvurunuz onaylanabilecektir.

 

Başvuru dilekçesi örneği:

 

“… Rehberler Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına

 

Odanızın …… ruhsatname numaralı üyesiyim. 2019 yılında eylemli rehber olmak ve çalışma kartı almak için TUREB RBS üzerinden TUREB’in talep ettiği şekilde başvurumu tamamladım. 2019 yılı çalışma kartı başvurumun onaylanmasını, TUREB tarafından belirlenecek 2019 yılı eylemli rehber aidatını ve varsa geçmiş dönem aidat borcumu ayrıca ödeyeceğimi, aidat ödemesi yapmamam, Odaya karşı yükümlülüklerimi yerine getirmemem halinde çalışma kartımı alamayacağımı kabul, beyan ve taahhüt ediyorum.

 

İsim-Soyisim   : ……………………………………………………………..

İmza                : …………………………………………………………………..

Tarih               : ……………………………………………………………………..

Adres              : ……………………………………………………………………..

 

İlgili Madde:

Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği:

(3) Çalışma kartı, Birlik yönetim kurulu tarafından, kimlik bilgilerini içerecek, üzerinde fotoğraf ve kayıt numarası bulunacak şekilde hazırlanır, onaylanır ve Aralık ayı sonuna kadar odalara teslim edilir. Odalar, bir yıl süre ile geçerli olacak çalışma kartlarını, takip eden yılın Ocak ayı içerisinde eylemli turist rehberlerine teslim eder. Çalışma kartı almak isteyen turist rehberleri Kasım ayı içinde odalara müracaat etmek zorundadırlar. Ancak ilk başvurularda veya eylemsiz turist rehberliğinden eylemli turist rehberliğine geçiş başvurularında çalışma kartı bu fıkradaki süreler aranmaksızın düzenlenir. Bu hallerde çalışma kartı, ait olduğu yılı takip eden yılın Ocak ayı sonuna kadar geçerlidir.

 

TUREB RBS ÜZERİNDE ONLİNE ÇALIŞMA KARTI BAŞVURUSU AYRINTILARI

 

Daha önce RBS üzerinden kart başvurusu yaptıysanız kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmanız yeterlidir. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi unuttuysanız, “şifremi unuttum” kısmından ilerleyebilirsiniz.

Daha önce RBS’de kayıt açmadıysanız veya ilk defa çalışma kartı başvurusunda bulunacaksanız; RBS’de “yeni hesap oluştur” bölümünden ilerleyebilirsiniz.

 

Kart ödemesi RBS üzerinde, yalnızca online olarak yapılmaktadır. Kart ücreti TUREB tarafından 2019 yılı için 200 TL olarak belirlenmiştir.

 

Çalışma kartı başvurunuz için, daha önce yüklemediyseniz veya ilk defa kart başvurusunda bulunacaksanız; “Biyometrik fotoğraf, kafa ölçüsü fotoğrafın %60’ı ve/veya %70’i oranında, arka fon beyaz renkli, en az 4×5 cm ölçüsünde, 1512 x 1890 piksel ebadında ve 300 DPI çözünürlükte” fotoğrafınızı RBS’ye yüklemeniz gerekmektedir. Daha önce yüklediyseniz ve değiştirmek istemiyorsanız, fotoğrafla ilgili bir işlem yapmanız gerek yoktur.

 

RBS’ye ilk defa girecek rehberlerin aşağıdaki adımları izleyerek yeni hesap oluşturmaları gerekmektedir.

 

Yeni hesap oluştura bastığınızda karşınıza gelen ekranda T.C. kimlik numarası, ruhsat numarası ve doğrulama kodu girilerek gönder butonuna basılmalıdır.

 

Açılan sayfada E-posta adresi, GSM numarası, belirleyeceğiniz ve unutmayacağınız bir kullanıcı adıyla parola girerek ilerle butonuna bastığınızda karşınıza gelen ekranda cep telefonunuza göndereceğimiz doğrulama kodunu girip işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra https://rehber.tureb.org.tradresinden girişinizi yapabilirsiniz.