36 gemi 5.000 obje ile Yenikapı Müzesine Onay

0
1580

yenikapi5B
Kaynak: Arkeofili

İstanbul’un tarihinin en önemli bulgularının yer aldığı Yenikapı batıklarının sergilenmesi için yapılacak müzeye nihai onay çıktı. Marmaray kazılarıyla birlikte ortaya çıkan batık ve tarihi eserler için arkeopark ve kültür alanı olarak inşa edilecek alanın projesi onaylandı. Kazılarda erken Bizans döneminin en eski limanı olan Theodosius Limanı ortaya çıkarılarak 36 batık tekne ile 45.000’e yakın eser bulundu.

Tarihi kazı alanı içerisinde yapılacak müzede 36 gemi, 5.000 obje sergilenecek. Gemilerin sergilenebilmesi için özel 20 metrelik platform alanı oluşturulacak. Gemi sergi alanının dışında beş arkeopark alanı olacak. Kazılarda ortaya çıkarılan Theodosius Limanı etrafındaki şehir için de kazı yapılacak ve burası 500 bin metrekare büyüklüğünde bir arkeopark alanı olacak.

Yenikapı Kazısı

Yenikapı’daki arkeolojik kazılarda Geç Osmanlı Dönemi’ne ait kültür dolgusunda 19. yüzyıla tarihlendirilen küçük imalathanelere ait mimari kalıntılar ile sokak dokusu bulundu. İmalathaneler ve mimari kalıntıların yerinde korunmasına karar verilirken, sokak dokusu ise arkeopark projesinde değerlendirilmek üzere sökülerek koruma altına alındı. Ortaya çıkarılan deniz surları, büyük taş bloklardan inşa edilmiş rıhtım, dalgakıranın bir bölümü gibi limanın karadaki mimarisine ait kalıntılar da arkeopark projesinde yer alacak.

TEILEN
Önceki İçerikKitabını Al da Gel
Sonraki İçerik2015 Kitap Fuarı Başladı
Kültür Elçisi Profesyonel Turist Rehberlerliğine dair mesleki gelişmeler ve paylaşmaya değer düşünceler sitesi

CEVAP VER