Yanlış Hesap Konak’tan Döndü

0
1198

27 Aralık 2018 tarihinde Izmır ‘de gerçekleşen IZRO ‘nun 3. Genel Kurulunda yapılan seçimlerde belirlenen Yönetim Kurulu üyeliği ile delege sayılarının hatalı olduğu yönündeki itirazı değerlendiren Konak 1. İlçe seçim kurulu kararını verdi.

4 Aralık tarihli kararında sekiz olması gerektiği ifade edilen yönetim kurulu üyeliğine Sibel Şahin Dündar getirildi. Bir önceki dönemde de iki yönetim kurulu üyeliğinin eksik olduğu anlaşılan IZRO ‘da durumun kimse tarafından farkedilmemesi ilgi uyandırdı.

Yönetim Kurulu üye adayı Yılmaz Halisçelik’in aldığı 46 oy ile birinci sıra yedek olması gerekirken sehven yazıldığı anlaşılan 26 rakamı nedeniyle hak kaybına uğradığı görüldü.

4 Ocak tarihli kararın son paragrafı aşağıdaki şekilde olmuştur;

“Eylemli ve eylemsiz ayrımı yapılmaksızın toplam üye sayısı göz önünde bulundurulduğunda, 1062 kişilik üye listesi üzerinden hesaplamaların yapıldığında Yönetim Kurulu asil üye sayısının sekiz üye ve bir başkandan olmak üzere toplam 9 üyeden oluşması gerektiği ve Turist Rehberleri Birligi Genel Kurlunda görev yapmak üzere belirlenecek kişi sayısının da “en az 6 aydır eylemli olan oda üyesi turist rehberlerinden oluşan oda genel kurulu üyeleri arasından belirlenecek hükmü gereğince 695 genel kurul üye sayısı esas alınarak yapılan hesaplamada 13 birlik delegesi seçilmesi gerekmekte olduğu anlaşılarak hüküm tesis edilmiştir.”

Screenshot_20190106-132545_Drive

IMG-20181227-WA0048