18. WFTGA GENEL KURULUNDAN

0
1161

Sevgili Arkadaşlar,

Bildiginiz üzere geçtiğimiz hafta Sicil Kurulu Başkanımız Meltem Karamete, Cemiyet Saymanımız Sümeyra Yazan ve benden oluşan bir heyet ile Dünya Turist Rehberleri Dernekleri Federasyonun Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen 18. Genel Kuruluna katıldık. 61’i ülkesel boyutta 102 ülkeden üyesi olan Federasyonun Genel Kurul öncesi ilk kez delege olacakların katılması gereken bir sunum izledik. Hatta iki kere yapıldı, ne olur ne olmaz diyerek ikisinde de bulunduk.

19 Ocak akşamı verilen kokteyl ve 20 Ocakta yapılan basın toplantısıyla başlayıp 25 Ocakta gerçekleşen kapanış töreni ile tamamlanan süreç boyunca sayısı yaklaşık kırk olan delegeler ile ikiyüzü geçen katılımcılara yönelik oldukça çeşitli ve faydalı sunumlar yapıldı. Havaalanı transferlerimiz ücretsiz karşılanırken her ne kadar kendi adıma fazla katılamamış olsak da katılımcılar için çoğu yürüyüşlü turlar düzenlendi. Interaktif yönü ağır basan yuvarlak masa çalışmaları, kötü kahvesiyle mola araları ve hergün tavuk yenilen öğlen yemeklerinde diğer ülke delegeleri ile yakınlaşma fırsatları bulduk. Kongre süresince tamamı kadınlardan oluşan eski başkanların büyük ağırlıkları olduğunu gördük ve bu yönde iyi ilişkiler kurmaya özen gösterdik. Az da olsa bizden önce Türkiye’den kongrelere katılıp verdikleri sözleri tutmayanlarla ilgili geri dönüşler aldık. Geçmiş yıllarda yurt içinden gelen engellemeler nedeniyle aday olmadığınızı sanarken aslında başvuruda eksik evrak nedeniyle aday olamadığımız bilgisine dönemin federasyon başkanının kendisinden ulaştık.

Federasyonun resmi merkezinin bulunduğu Viyanadan gelen Avusturya, Kanada, Birleşik Devletler, Irlanda, Iran, Almanya, Azerbaycan, Avustralya, Polonya, Yunanistan, gerek kuzeyinden gerekse güneyinden Kıbrıs, Ermenistan, Litvanya, Letonya, İsveç, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Ispanya, Gürcistan ve Moldovya ile sıcak ilişkiler kurarken Avrupa Turist Rehberleri Federasyonunun başkanı Efi Kalampoukidou ile tanıştık ve üyelik şartlarını görüştük. 2019’da Portekiz’de yapacakları etkinliğe gözlemci olarak davet edildik.

Federasyon ve Genel Kurul

1985 yılında Viyana merkezli olarak kurulduğu anlaşılan Federasyonun kısa adı WFTGA. Iki senede bir ocak sonu şubat başında olmak üzere biraraya geliniyor. Genel Kurul adı verilen bu süreç beş güne yayılan kongre baştan ve sondan uzatmalarıyla birlikte onbir oniki güne kadar uzayabiliyor. Ev sahibi ülkenin meslektaşlarının tamamı gönüllü faaliyetlerle gerçekleştirdikleri bu kongrelerde iki yıl görev yapacak olan ve salt çoğunluk ile seçilen Yönetim Kurulu Başkanı, Sayman ve beş kişilik Yönetim Kurulu Üyeleri ayrı ayrı oylanıyor. Yine bu süreçte yapılması istenen Tüzük değişiklik önerileri iki yıl sonra görüşülmek üzere kayda alınıyor. Üçer kişiden oluşan Denetim ve Tahkim Kurulu belirleniyor ve nihayet Iki yıl sonraki kongrenin ev sahibi seçiliyor. Biz, Birleşik Devletler ve Gürcistan ile beraber Tahkim Kurulunda yani Federasyon içinde yaşanması muhtemel anlaşmazlık konularında karar merci olan kurulda, 2021’e kadar yer aldık.

Ilk kez katıldığımız ve 34 ülke delegesinin hazır bulunduğu bu organizasyonda, beş kişinin seçildiği yönetim kurulu üyeliği adaylığımız 15 oy ile 6.sırada tamamlandı. Başkanlığa Güney Afrika dan ikinci kez seçilen Aluscha Ritchie’nin tek isim olarak girdiği oylamada beş boş oy alması dikkatlerden kaçmadı. Yönetim Kuruluna ise Birlesik Krallik iki, Birleşik Devletler, Iran ve Filipinler birer üye verdiler.

Temsilcilikler

Federasyon bünyesinde sayılıları ondördü bulan bölge temsilcileri için başvurular toplandı. Temelde sorumlu olunan bölgedeki rehber kuruluşlarıyla ilişkileri sürdüren temsilciler yönetim kurulu tarafından belirleniyor. Biz bu noktada “Bölge Temsilcileri Koordinatörlüğü” ile Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Bulgaristan, Romanya, Bosna, Kuzey Makedonya, Yunanistan ve Kosova’yı kapsayan bölge için “bölge temsilciliği” başvurusunda bulunduk.
2021 Aday ülkeleri

Kongrenin başlarında bir sonraki kongreye aday ülkelerin sunumları gerçekleştirildi. Tüm kongre katılımcılarına açık olan bu sunumlar boyunca her ülke neden doğru ülkenin kendileri olduğunu anlatmaya çalıştı. Syracusa belediye başkanın da destek için gelmesi beğeni topladı. Yeri gelmişken 2021 için dört aday şehir vardı. Lizbon, Syracusa, Cebu ve Novi Sad. Aralarından bizim de desteklediğimiz Novi Sad başbaşa gittiği Syracusa’yı üçüncü turda geçerek ipi göğüsledi. Tarihsel bağlarımızı ve lokasyonun getireceği ulaşım kolaylığını dikkate alarak verdiğimiz Novi Sad kararının bizim için avantajlı olacağını düşündük.
2023 için 2021’e hazırlık

Her kongrede bir sonraki ev sahibi ülkenin belirlendiğinden bahsetmiştim. Cumhuriyetimizin 100. Yılına denk gelen Yirminci Genel Kurulun 2023’de ülkemizde yapılmasına yönelik düşüncelerimizi paylaştık. Kongre öncesinde ve süresinde paylaştığımız fikrimize pek çok kişiden olumlu dönüşler aldık. Tam üye statüsünde üyesi olduğumuz federasyonun başvuru şartları gereğince 2021 yılında 2023 kongresinin ev sahipliği için sadece TKTC olarak biz başvurabiliyoruz.

Ayrıca aday ülkelerin çoğunun Türk Havayolları sponsorluğuyla başvurduğunu gördük. Böyle bir imkân bizim de elimizde varken neden kullanmayalım. 1-5 şubat 2021 arasında Belgrad’ın az yukarısında Novi Sad’da yapılacak kongreye kalabalık bir şekilde gidebilirsek, Iyi tasarlanmış görseller ile desteklenmiş bir stand hazırlayabilirsek, ve dahası böylesi bir organizasyonun Türkiye’de yapılmasının Türk rehberleri için anlamını doğru vurgulayabilirsek bu işi başarabiliriz. Cemiyetimizin beşinci yaş gününü 2023 Ocak sonunda gerçekleştireceğimiz kongrede kutlama fikri eminim ki sizleri de heyecanladırıyordur.

Buraya kadar okumaya değer gördüğünüz için teşekkür eder bu süreçte gidişimize, gelişimize destek veren herkese şükranlarımızı sunarız

Tarih Kültür ve Turizm Rehberleri Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Barış H. Partal Kavala