İmza Kampanyası Tamamlandı, sırada Forum

0
1148

Güncelleme

8 Nisan 2015

İMZA KAMPANYASI TAMAMLANDI, SIRADA FORUM

1618 sayılı yasada yapılmasını istediği değişiklikleri içeren teklifine karşı başlatılan imza kampanyası boyunca verilen yoğun destek ve gösterilen özveri sayesinde toplanan imza sayısı çoğunluğu rehberlerin imzaları olmak kaydıyla 6500’e ulaştığı duyuruldu. Bu süreçte kampanyaya katılamayanlar 10 Nisan Cuma akşamı mesai bitimine kadar dilekçelerini “PK 38 Sirkeci Istanbul” adresine gönderilebilirler.

Yasada öngörülen değişikliğe ilişkin yürütülen imza kampanyasını değerlendirme ve bundan sonraki hareket biçimini konuşup tartışmak üzere Toplumcu Turist Rehberlerinin önderliğinde,  10 Nisan 2015 Cuma akşamı, Saat 18.30’da,  İstanbul Tabipler Odası’nda (Türkocağı Cad.No:9, Kat 2-3 Cağaloğlu/İstanbul) forum düzenlenecek.

 

2 Nisan 2015

Kampanyanın bitmesine üç gün kaldı

İnisiyatifi’nin yirmi yedinci buluşması bugün (2 Nisan 2015 Perşembe) saat 18:00’de Tünel’de General Yazgan Sokak’ta bulunan Arpa adlı mekanda gerçekleşirken henüz 1618 sayılı yasada öngörülen değişikliklere karşı sürdürülen ıslak imza kampanyasına katılamamış olan meslektaşların buluşmada imza verebilecekleri bildirildi.

1 Nisan 2015

Meslektaşlarımız bugün Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kapalıçarşı, Sultanahmet Camii çıkışı, Mısırçarşısı, Yerebatan Omaar Kafe, Mis Sokak Demir Kafe’de imza topladılar.

BirGün Gazetesi Emek-Ekonomi sayfasında sürdürülen kampanyayı haber yaptı.

31 Mart 2015

Posta yoluyla imzalarını ulaştırmak isteyenler için

İmzaları posta yoluyla ulaştırmak isteyen meslektaşlar POSTA KUTUSU 38 SİRKECİ İSTANBUL adresine göderebilirler

30 Mart 2015, 20.00

İzmir’de Rehber Forumu

Kampanyanın İzmir ve çevresindeki illerde de yaygın ve yoğun olarak sürdürülebilmesini sağlayabilmek için 31/03/2015 saat 17:30’da Alsancak Eko Pub 2. Katı’nda gündeme ilişkin bir tartışma yapmak üzere İzmir ve çevresinde yaşayan rehberler davet edildi.

30 Mart 2015, 11.00

28 Mart Cumartesi günü sabah 08:30’da başlatılan imza kampanyasına verilen yoğun destek sonrası imza sayımız iki günde 1000’i aştı.

Kampanyanın başladığı 28 Mart Cumartesi gününden itibaren destek olacağının açıklayan kolektif rehber hareketleri, teknik anlamda emek veren meslektaşlar ve internet siteleri ile haber portallarnda yayınlanan yazılarlailk günden duyurarak kendilerine imza metni bırakılmasını isteyen esnaflar ve görevlileri bularak imza atan, çevresindeki duyarlı yurttaşlardan imza toplamak için metin talep eden meslektaşlarımız sayesinde kampanya büyüyerek süreceği bildirildi.

Kampanyanın başladığı gün dayanışma mesajlarını yayımlayan Sultanhamet Rehberler İnisiyatifinin de tam destek verdiği kampanya mesleki dayanışmaya örnek oluşturuyor.

Bugün itibariyle

İstanbul
Saat 09:00’dan itibaren Sultanahmet Camii, Topkapi Sarayi (tam gun)

Kariye Muzesi, Kabatas İskelesi (10:30’a kadar)

Saat 11:00’den itibaren Büyükada İskeleleri, restoranlar ve fayton turnikeleri

Kapalıçarşı 1 ve 2 numarali kapılar, Nuruosmaniye’deki kafeler,

Efes üst kapı,

Göreme Müzesi, Avanos

noktalarında, imza verebilir, imzalanan metni teslim edebilir ya da imzaltmak amacıyla metin temin edilebilecektir.

31 Mart Salı akşamı İzmir’deki meslektaşlarımızla, konuyla ilgili bir forum yapılacağı da gelen haberler arasında.

27 Mart 2015

28 Mart 6 Nisan tarihleri arasında sürdürülecek olan ıslak imzalı dilekçe kampanyası Toplumcu Turist Rehberleri tarafından başlatıldı.

İstanbul
İmza toplayacak olan meslektaşlar bugün 08:30’dan itibaren 16:00’ya kadar Sultanahmet Camii ve civarindaki müzelerde, Bir diğer ekip de 09:00’dan Öğlen 11:30’a kadar Süleymaniye Camii’nde imza toplanması için hazır bulunacak.
 
Aynı zamanda bir başka ekip dönüşümlü olarak Kabataş iskelesi, Kariye, Eminönü, Pierre Loti, Eyüp, Nuruosmaniye Caddesinde ve Dolmabahçe’de imza toplayacaklar. Galata Kulesi’nden Taksim’e kadar olan alanda ise Pazar gününden itibaren daha farklı bir çalışmanın yapılacağı buna ilişkin deyaların da yakın zamanda paylaşılacağı bildirildi.
 
Yine İstanbul’da Harbiye’deki Kervansaray’da dilekçelere ulaşmak mümkün olacak.
Anadolu
Dilekçe örnekleri bugün Ankara’ya, Ürgüp’e ve Avanos’a ulaşacak. İzmir’e de Pazartesi yollanacak ce Salı akşamı bir rehber forumu yapılacak. Ayrıca Antalya, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Edirne, Çanakkale, Eskişehir ve Samsun’da da kesinlikle bu çalışmaların yapılacağı bilgisinin yanısıra posta yoluyla dilekçelerin toplanacağı posta kutusu adresinin de Salı günü duyurulacağı bildirildi.
 
Ben de omuz vereyim diyenler için
 
Aşağıda göreceğiniz metni kopyala yapıştır yoluyla yazıcıdan çıktısını alarak duyurulacak posra adresine yollayabilirsiniz.
yaz

TURİST REHBERLİĞİ MESLEĞİ YOK EDİLEMEZ!

Türkiye Seyahat Acentaları Birligi’nin (TÜRSAB), 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nda değişiklik yapmaya yönelik verdiği teklif suretiyle PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ,”6326 sayılı kanun ve Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği” uyarınca sahip oldukları yasal haklarını kaybetme tehlikesi altındadırlar.

Turist Rehberleri ve ülkemizdeki turist rehberliği mesleğinin haklarının gasp edilmesine, işverenin yükümlüklerinin kanundan tasfiye edilmesine itiraz eden yurttaşlar olarak Türsabın

 11 kişiden az sayıdaki gruplara, yerli turist gruplarına, rehber istihdam etme zorunluluğunu ortadan kaldırmayı  Rehber başına zaten 45 kişi olan üst sınırı 50 kişiye çıkarmayı, -Turun bir parçası olan şehirlerarası yolculuğu transfer tanımının içine sığdırmayı amaçlayan ve ülkemizde verilen turizm hizmetini niteliksiz kılmaya yönelik bu yasa değişikliğini teklifini reddediyoruz!

AD SOYAD İMZA

CEVAP VER