Adana Rehberler Odası Yönetim Kurulu’ndan Açıklama

0
707

Değerli Turizm Camiası, Ortak paydaş, iş ortağı ve ekmek kapısı gördüğümüz Turizm Seyahat Acentaların, turlarını kendi işimiz gibi görüp, yasanın zorunlu kıldığı, turlarda rehberlik hizmeti veren biz Profesyonel Turist Rehberleri , yıllardır bazı haksızlıklara uğramaktayız. Son zamanlarda bazı acentalar bir tur için iki farklı tur dosyası hazırlamaktalar. Birinci dosya transfer dosyası , ikincisi paket tur dosyası . Denetimlerde transfer dosyası gösterilip rehbere gerek yok diyerek denetim mekanizmasını sahtekarlık yoluna başvurmak yani TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’ni aldatmak ve ikinci gün paket tur dosyası ve bölgeden aldığı rehber ile diğer denetimlerden geçmek. Bu resmen bir paket tur faaliyetidir!


Türsab veya herhangi bir toplantıda , avaz avaz bölgede rehber yok diyen ve Türkçe rehberlik çıksın diye Birlik ve Bakanlığa şikayette bulunan bu acentaların amacı , 1618 ve 6326 sayılı yasalarda belirlenmiş olan rehber zorunluluğunu pasifize etmektir. Bu haksız ve hukuksuz tutum neticesinde ADRO olarak bazı önlemler ve tedbirler almak zorunda kaldık. Bu acentaları tespit etmiş bulunuyoruz, yoğun sezonda rehber taleplerini odamızdan talep edemeyecekler! Her platformda gerek Türsab gerekse Bakanlığa şikayette bulunacağız ve hatta CİMER’e bildireceğiz. İki dosya tespitinde savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Maalesef acı olan ve asla anlam veremediğimiz bu tutumun, aslında değerli acentaların bizzat kendilerine ve Türk Turizmine zarar verdiğini algılayamamalarıdır! Bu tutum haksız rekabeti getirmekte ve kaçak turları doğurmaktadır. Boynuna bilgisayar çıktısı ile kart asanlar gerek denetimlerde gerekse SGK MALİYE ve BAKANLIĞA yapacağımız şikayetlerde hedefimiz olacaktır.


Kaliteli tur yapan acentalarımızın da mağdur olduklarını biliyoruz, bu acentalar rehbersiz tur yapmadıkları ve kanunda belirtilen şartlara uygun araçlar kiraladıkları için , bu acentalarla rekabet edememekteler.


Onların her zaman olduğu gibi yanımızda olduklarını biliyoruz ve bizler de dürüst çalışan acentaların ve kanunların yanındayız. Bu açıklamamız neticesinde gerekli adımlar en kısa zamanda atılacaktır.


Haksız rekabet kalitesizliği getirmektedir . Bu kalitesizlik yaz lastikleri ile Erciyes’e giderek insan hayatını tehlikeye atacak kadar düşmüştür! Bunun bir ileri aşaması serviscilerin büfecilerin tur yapması olacaktır. O zaman odamıza gelip denetim taleplerinizi ciddiye almayacağız!
Helal ve adil , yasaların zorunlu kıldığı gibi işini yapan camiamızın her ferdine saygı ve selamlarımızla.


ADRO YK adına Hasan Erdoğan