Ani UNESCO listesine alındı

0
2198
KARS'TAKI TURKIYE-ERMANISTAN SINIRINDA YER ALAN ANI HARABELERI UNESCO DUNYA KULTUR MIRASI LISTESINE EKLENDI. (FOTO: DHA/ KARS, (ARSIV)

Kars’ta bulunan Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Fotoğraflar: DHA

Bugün İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40’ıncı Toplantısı’nda ilk defa aday olan Ani Harabeleri’nin Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesi onaylandı.

Kars’a 48 kilometre uzaklıkta bulunan Ani Harabeleri, Ermeni Pakraduni Hanedanlığı’na 11.yy’a kadar başkentlik yapmış ve ipek yolu üzerinde kurulmuştu.

Türkiye’nin dünya mirası 16’ya çıktı

ani harabeleri2

Böylece Türkiye’nin listedeki alan sayısı 16’ya çıktı.

Türkiye’de Ani Harabeleri’nin yanı sıra Sivas’taki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Çorum’daki Hattuşaş, Adıyaman’daki Nemrut Dağı, Antalya’daki Xanthos-Letoon, Karabük’teki Safranbolu, Çanakkale’deki Truva Antik Kenti, Edirne’deki Selimiye Camii ve Külliyesi, Konya’daki Çatalhöyük, İzmir’deki Bergama Antik Kenti, Bursa’daki Cumalıkızık, Denizli’deki Pamukkale, Nevşehir’deki Kapadokya, İzmir’deki Efes Antik Kenti ile Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçesi de bulunuyor.

Dört alan daha listeye dahil edildi

ani harabeleri3

Bugünkü oturumda, Yunanistan’daki Philippi Arkeolojik SİT Alanı, İspanya’daki Antequera Dolmens (Dolmen de Menga) Sit Alanı, İran’daki Pers  Kanatları (Kehrizleri) ve Hindistan’daki Khangechendzonga da Milli Parkı Dünya Miras Listesi’ne dahil edildi.

CEVAP VER