Antalya’da Genel Kurul Tamamlandı

0
777

Antalya’da 2012 Haziranında çıkan 6326 sayılı kanundan sonra yapılan 3. Genel Kurul hazırlıkları itibariyle oldukça başarılı tamamlandı.

1171 eylemli rehberin bulunduğu odada Türkiye genelinde şu ana kadar görülen genel katılım oranı olan 1/3 ‘ün gerçekleştiği görüldü. 373 kişinin oy kullandığı gün sabah saatlerinde divanın teşekkülü ile başladı. Suat Alıcı ‘nin başkanlığını yaptığı kurulda gündemde zikredilen maddelerin görüşülmesini takiben 13.30 sularında Başkan adaylarının konuşmalarına geçildi. Toplamda bir saat süre ayrılan konuşmalar tamamlandıktan sonra toplam on sandıkta oy verme işlemine geçildi. Resimli hazırlanan yaka kartları, sürekli servis edilen çay kahve ve sigara içmek isteyenler için bulunan açık hava alan başarılı yönlerindendi.

Şehrin Kepez bölgesinde bulunan Mimar Sinan kongre merkezinde yapılan kurulda oy verme işlemi bir önceki kurulun aksine oldukça düzenli ve başarılı geçtiği seçimler saat 17.00 de tamamlandı ve çok kısa bir sürede oy sayım işlemine geçildi. Aşağıda görülen rakamların alındığı gün sonunda Hayati Korucu’nun YK listesi sekizde sekiz, DK listesi ise üçte üçlük bir başarı kazandı. Yirmiüç delege adayından onbeş isimle birlikte Korucu listesi günün kazananı oldu.

2. Genel Kurul sonrasında seçimleri 1 oy farkla kazanan Mehmet Ulusoy un üç aylık dönem sonrasi istifasını takip eden süreçte Yönetim Kurulu Başkanı olan ve Antalya’dan çok Kıbrıs ‘ta bulunduğu yönünde eleştiriler getirilen Hayati Korucu bu sefer 188 oy ile seçilerek bu göreve getirilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Toplamda dört adayın yarıştığı kurulda Korucu karşısındaki üç adayın aldığı oyun toplamından fazla oy aldı. Antalya bölgesinin iç dinamikleri olan kış operasyonlarında çalışan rehberlerin yoğun ilgi gösterdiği görülen kurulda blok oy kullandığına dair işaretlere de rastlandı. Korucu’nun ilk açıkladığı listede bulunan Ismet Sarı’nın yerine Fatma Karaoğlu’nun ismine rastlanması dikkatlerden kaçmayalar arasındaydı.

Funda Gökgöl ‘ün seçimlere iki gün kala açıkladığı adaylığına rağmen aldığı 71 oyun dikkati çektiği kurulda divan başkanının yönetim esnasında yönetmekten çok fikir beyanında bulunduğun gözlemlenenler arasındaydı. Özellikle denetim kuruluna seçilecek isimlerin farklı gruplardan olması yönündeki telkini ve adayların isimlerinin okunması esnasında ilkokulda yoklama yapan öğretmen gibi davranmasını ve o anda salonda olmayanları yeren sözlerini eleştirmek gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Rehberlerinin acilen divan başkanlığı nedir, nasıl yapılır, değerleri nedir konusunda bir fikir birliğine ihtiyacı olduğu gözlemlendi.

Genel Kurula hazırlıkları itibariyle en hazırlıklı grup olarak gözlemlenen Pusula hareketinin başkan adayı Oktay Polat’ın başkanlık için 87 , delegelik için 123 oy aldığı genel kuruldaki konuşmasının sönük geçmesi dikkatlerden kaçmadı. Oktay Polat’ın aldığı oy delege seçilmesine yetmez iken Pusula hareketinden ve Antalya’nın sevilen simalarından Bülent Tatlı 22.sıradayer alması sevinçle karşılandı.

TKTC Sicil Kurulu Başkanlığını yürüten Meltem Karamete’nin hiçbir listede yer almadan girdiği delege seçimini kazanamamasına rağmen 88 oy alarak çıkması ise gelecek adına daha örgütlü olmanın gereğini bir daha gösterdi.

Şimdiden üç yıl sonrası için örgütlenme kararı aldığı görülen operasyon dışı rehberlerin bir sonraki Genel Kurulda kendilerinden oldukça bahsettirecekleri görülüyor.

2021 yılı Aralık ayına kadar görev yapacak olan Hayati Korucu ve ekibine başarılar diler tüm Antalya rehberlerini huzur içinde geçen genel kurul için tebrik ederiz.

IMG-20181223-WA0030IMG-20181223-WA0031

CEVAP VER