Başkan Apalı’nın Mesajı

0
1686

Ahmet Zeki Apalı

Değerli Meslektaşlarım,

Bildiğiniz üzere 27.02.2016 tarihinde Ankara’da TUREB’in II. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdik.

Birliğimizi seçime hazırlarken iki temel hedefimiz vardı. Kasım-Aralık aylarında odalarda yapılan seçimlerden sonra çok sayıda şikâyet, serzeniş gelmişti. Biz öyle bir organizasyon yapmalıydık ki bütün meslek kuruluşlarımıza örnek teşkil etmeliydi. İkinci hedefimiz ise seçimin gerginlikten ve yersiz tartışmalardan uzak, camiamıza ve rehberlerin entelektüel düzeyine yaraşır olgunlukta geçirilmesi idi. Her iki hedefimizin de gerçekleşmiş olması beni hem sevindirdi hem de gururlandırdı.

Gözlemlerimi de kısaca paylaşmak isterim. 171 delegemizin yer aldığı hazirun listesinden 163 delege kendi seçmenlerine verdikleri sözü tutmak üzere salonda idiler. Katılımın çok yüksek olduğu buradan net bir şekilde anlaşılıyor. Tarafımızdan gönderilen “Faaliyet ve Denetim Raporları” delegeler tarafından incelenip gelinmiş. Ayrıca, yine delegelerimizin yasa ve yönetmeliği incelediği, yönelttikleri sorulardan açıkça anlaşılmakta idi.
Seçim öncesi çalışmalardan iki grubun çekişeceği belliydi. Genel Kurulda ortaya çıkarak gruplar harici adaylıklarını ilan eden delegelerimizi de ayrıca tebrik ediyorum. Söyleyecek sözleri, hayata geçirilecek projeleri vardı ki aday oldular.

Genel Kurulumuz, seçimler sonucunda önümüzdeki 3 yıl için başkan, yönetim, denetim ve disiplin kurullarında kimlerin görev alması gerektiğine oylarıyla karar vermiştir. Seçimler tamamlandığına göre artık rakipler kalmamıştır. Tek bir TUREB, organları ile ortaya çıkmıştır. Şimdi birlik olma zamanıdır. Gereksiz eleştiri ve tartışmalar, hatta seçim kritikleri bile yersizdir.

TUREB’in ikinci dönemine oylarıyla beni tekrar layık gören delegelerimiz başta olmak üzere bütün delegelerimize içten teşekkür ederim. Gelecek dönem için seçilmiş arkadaşlarımla zorlukları aşmaya, meslek onurunu daha yukarılara taşımaya gayret edeceğimizin sözünü verirken, “Bu seçimin kaybedeni olmamıştır; kazanan tüm rehber camiasıdır.” diyerek seçime giren bütün tarafları bir arada olmaya davet ediyorum.

21 Şubat Dünya Rehberler Günü için ziyaret ettiğimiz ve Anıtkabir Özel Defteri’ne sizlerin temsilcisi olarak yazdığım aşağıdaki ifadelerin, önümüzdeki dönemin değişmeyecek yol haritamız olacağını beyan ediyorum.

Sevgi ve selamlarımla,

Ahmet Zeki Apalı

 

CEVAP VER