Belçika’daki Türk Köyü ve Festivali

0
1958
Belçika’da asırlardır ‘Türk’ olarak tanımlanan bir köy, bu yıl da ay yıldızlı bayraklarla renklendi. Her yaştan köylü, Türk bayraklı atlıların arkasından birlikte yürüdü. Karnavalda komşu köyler ise farklı kostümleri ve halkoyunları gösterileriyle kortejde yerini aldı. Karnavalı, Belçika ve komşu ülkelerden gelen çok sayıda Türk izledi.

Karnavala 2003 yılından itibaren katıldığını belirten İsmail Gündoğdu, “Faymonville karnavalı çok güzel geçiyor, her yıl burada kar veya yağmur yağardı. Bugün havanın iyi olması nedeniyle karnavala katılım oldukça kalabalık. Arkadaşlarımız Türk bayraklarıyla geliyor çok mutluyum, seviniyorum. Bu karnaval Belçikalıların bayramı. Biz burada seyirci olarak kalalım” dedi.

Türklerin yaşamadığı Faymonville köyüne “Türk köyü” denilmesiyle ilgili, 8’inci yüzyıla dayanan çeşitli rivayetler bulunuyor. En yaygın rivayete göre ise, 16’ncı ve 17’nci yüzyılda Osmanlı’ya karşı kilisenin koyduğu vergileri ödemeyen Faymonville köylüleri, Müslümanlarla ittifak yaptıkları gerekçesiyle “Türk” olarak adlandırıldı.

Asırlardır ‘Türk’ olarak tanımlanan köyün futbol takımının ismi de “Genç Türkler Birliği” RFC Turkania. Takım, amatör ligde ay-yıldızlı logosuyla mücadele ediyor.

Faymonville’deki tek otel Le Vieux, “Eski Sultan” adını taşıyor. Belçika’nın Almanya sınırına yakın Arden dağları bölgesinde, yaklaşık bin kişinin yaşadığı Faymonville köyünün merkezinde, bugün kütüphane olarak kullanılan binanın girişinde, mermer üzerine oyulmuş ay-yıldız, binanın içindeyse ise camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor. (AA)

CEVAP VER