Bir güzel haber de Iztuzundan

0
1585
İztuzu Plajı’nda işletme krizi

Ortaca Kaymakamlığı, İztuzu Plajı’nın Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yetkililerine teslim edilmesi yönündeki kararı özel firma yetkililerine tebliğ etti. Evraklar incelendikten sonra özel firma hakkında olumsuz karar çıkması halinde plaj kolluk kuvvetlerince tahliye edilecek.

Muğla Valiliği bünyesindeki, Muğla Çevre Koruma Vakfı (MUÇEV) ile 2014’te imzalanan protokolle işletme hakkını alan özel şirket yetkililerinin, İztuzu Plajı ve Dalyanağzı alanlarında yeni sezon için hazırlığa başlamaları üzerine, üniversitenin İktisadi İşletme Yönetim Kurulu üyeleri, özel firma tarafından işgal edildiği iddiasıyla Ortaca Kaymakamlığına şikayette bulundu. Alanın geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce üniversiteye tahsis edildiğini belirten yetkililerin şikayeti üzerine Ortaca Kaymakamlığı, plajın üniversiteye teslim edilmesi yönünde aldığı kararı özel firma yetkililerine tebliğ etti. Jandarma ekipleri, plajda güvenlik önlemi alırken, tebliğ belgesini imzalamayan firma yetkilileri, plajın işletme hakkının kendilerinde olduğunu savunarak, kaymakamlık görevlilerine evrak sundu. Yapılan görüşmelerin ardından, kaymakamlık yetkilileri, belgelerin 7 gün içerisinde incelenerek karar alınması, kararın olumsuz olması halinde özel firma yetkililerinin plajdan kolluk kuvvetleri aracılığıyla tahliye edilmesi yönünde tutanak tutarak plajdan ayrıldı.

“TAHLİYEMİZİ GEREKTİREN BİR KARAR YOK”

Özel firmanın avukatı Müfit Elitaş, kaymakamlıkça gönderilen belgeyi yeterli bulmadıkları için tebliği almadıklarını söyledi. DALÇEV firmasının geçerli bir kira kontratı ve teslim protokolüyle plajda bulunduğunu belirten Elitaş, “Yargıtay kira sözleşmesinin geçerliliğini onayladı. Teslim tutanağı ve kira kontratı hukuka uygun. Tahliyemizi gerektiren bir karar yok.” dedi. Elitaş, hukuki her karara uyacaklarını ifade ederek, “Kaymakamlıktan beklentimiz, geçerli sebepleri varsa yargıya başvurmalarıdır. Bunun dışındaki girişimleri hukuka uygun bulmuyoruz.” diye konuştu. DALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise şirket olarak 2016 turizm sezonunu açtıklarını ve gerekli hazırlıklara başladıklarını vurgulayarak, şöyle dedi:

MUÇEV tarafından daha önce ihale yapıldı. Firmamız kazandı. Protokolün ardından yer teslimi yapıldı. Bakanlığın üniversiteye yaptığı tahsisle ilgili olarak da bizim yaptığımız inceleme, onların İztuzu Plajında biyo-çeşitliliğinin korunması ve caretta carettaların korunması yönünde protokol yapıldı. Tesislerle ilgili bir şey yok. Daha önce bize verildiği için ikinci kez verilmesi mümkün değil. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi burada işgalci.”

Ortaca Belediyesince işletilen İztuzu Plajı, 11 Haziran 2014’te MUÇEV’in yaptığı ihaleyle DALÇEV’e verildi. Ortaca Belediyesi, ihalenin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesinde dava açtı. Mahkeme, ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karşı taraftan yapılan itiraz üzerine aynı mahkeme, yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.MUÇEV, 10 Kasım 2014’te İztuzu’nun boşaltılması için belediyeye yazı gönderdi. Belediyenin tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkarılması için ek süre talebi üzerine işlem, 10 gün ertelendi. Bir süre sonra mahkeme, Ortaca Belediyesinin talebi üzerine tahliye kararının yürütmesini durdurdu.Belediyenin, Valilik aleyhinde Muğla 2. İdare Mahkemesine açtığı davada ise plajın kiralanması işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde bulunan İztuzu Plajı’nın işletmesi, imzalanan protokolle MSKÜ’ye verilmişti.Üniversite yetkilileri iki gün önce İztuzu Plajı’nın özel firma tarafından işgal edildiği iddiasıyla tutanak tutarak Ortaca Kaymakamlığına şikayette bulunmuştu.

Kaynak: Hurriyet.com

CEVAP VER