ÇARO Delegeleri olarak gündem hakkında

0
2023

Kaza sigortası; Yapılmadığı günden bu yana hep tartışma konusu olmuştur ve rehber gündemini meşgul etmiştir. Başından beri yapılmamasına şiddetle karşı olduğumuz bu konu hakkında delegeler insiyatif alarak kampanya başlatmıştır. Bu durum gösteriyor ki gerekçe ne olursa olsun yapılan yanlış bir uygulamaydı.

Önerimiz; Geçtiğimiz dönemde denetlemelere kaynak yaratmak gerekçesiyle yapılmayan/yapılamayan kaza sigortası yeni dönemde tekrar hayata geçirilmelidir. Maliyetinin yüksek olacağı hallerde alternatif çözüm önerimiz bireysel olarak rehbere pahalıya gelecek olan ferdi kaza sigortası yıllık bedelinin Tureb eliyle makul bir anlaşma yapılarak şahıslara bırakılmasıdır. Bir başka alternatif mümkün mü? Mesela sigorta acenteliği alarak hem mevcut sigortaların yapılması hem dışarıdan gelecek sigorta ile ilgili işlerin yapılabileceği bir sistem kurulamaz mı? Acentacı rehberlerin turlarında müşterilerine kaza sigortası yaptırabileceği, aracı olanların araçlarını evi olanların evlerini uygun fiyatlarla Tureb sigorta acentasına yaptırabileceği bir firma olmaz mı?

Çalışma Kartı Ücretleri; ÇARO delegeleri olarak altında imzamızın da bulunduğu kart ücretlerine itirazımız yoktur ve imzamızın arkasındayız. Fakat itiraz ettiğimiz önemli bir husus vardır: Kart ücretlerinin belirlenmesi genel kurul kararı ile TUREB Yönetim Kuruluna verilmiştir yönetim kurulu ise bu yıl kart ücretlerinin 75 TL olan kısmını birliğe 60 TL olan kısmını ise odalara gelir olarak aktarma kararı almıştır. Odalara aktarılan gelir üzerinden yıl sonunda birlik katkı payı adı altında yeniden gelir elde edilmektedir. Yıl sonunu getirebilmek adına odaların kendi imkanlarıyla oluşturduğu seminer/eğitim turu/uzmanlık eğitimi gibi alternatif gelir kaynaklarından pay alındığı bir ortamda iki kez aynı gelir kaleminden kesinti olması bir sorundur ve acilen düzeltilmesi gerekir. Konu hakkındaki önerimiz; Tureb’in sadece çalışma kartı maliyeti ve cüzi bir oranda hizmet bedeli alması, geri kalan kısmının odalara gelir olarak kaydedilmesidir. Ancak bu şekilde alınan birlik katkı payı kabul edilebilir hale gelebilir.

Mali konular hakkında; Mevzuatta belirlenen mesleki kuruluşların gelirleri arasında yer alan kalemlerin hem odaların hem de Tureb’in ihtiyacına cevap veremediği ortadadır. Yıllardır bu durum bilinmesine ve her yönetim aynı sıkıntıları çektiği halde alternatif gelir kaynaklarına yönelmek noktasında adım atılmamıştır ya da atılamamıştır. Böyle devam etsin mantığı, sonra hallederiz düşüncesi kesinlikle kabul edilemez. Gerçek şu ki bütün sorunların temel kaynaklarından birisi mali olanakların yeterli olmamasıdır ve acil çözüm bekler. Tureb bünyesinde bulunan ve şu ana kadar faal hale getirilemeyen bir işletmemiz var. Geçmiş dönemde çeşitli çalışmaları olmuş aktif hale getirilmiş ama geliştirilememiş bir vakfımız var. Peki bu kuruluşlar hala pasif olmaya devam mı edecek? Çözüm önerimiz: Bütün odalarımızın ayrı ayrı yaşadığı mali sıkıntılara ilaç olabilecek adımlardan bir tanesi işletmeyi harekete geçirmektir. Odaların ayrı ayrı işletme kurarak muhasebe ve işletme masraflarına katlanması pek mümkün görünmemektedir. Mevcut işletmeyi değerlendirmek kaydıyla odalarımızın ortaya sunabileceği ürünleri tek elden Tureb kanalıyla tüketiciye ulaştırabilir hem odalar arası tatlı bir rekabeti ortaya koyabilir hem de odalara ve birliğe kesintisiz katkı sağlayabiliriz. Yapılacak anlaşmalarla binlerce üyesi olan Tureb’in web pazar üzerinden işçi maliyetini kısarak bütün dünyaya hizmet verebilir.

Onlarca farklı dilde rehberi bünyesinde bulunduran camiamızın müşteri sorunu yaşamayacağına inanıyoruz. En uygun fiyatı rehberine sunan birliğe bu konuda itiraz gelmeyeceği ve rehberlerin bu oluşuma sahip çıkacağı da inancını taşıdığımız diğer husustur. Olabilecek soru işaretlerine karşı otokontrolü sağlam şaibeye mahal vermeyecek şekilde oluşturulacak altyapıyla orta ve uzun vadede bütün rehberlerimize rahat bir nefes aldırabiliriz. Arkadaşlarımızın cebinden çıkacak extraları bu süreçte ortadan kaldıracak bu oluşum ileride bütün odalarımızın kendi ayakları üzerinde durabilecekleri taşınmazlar edinebileceği bir ortam hazırlayacaktır. (ÇALIŞMA KARTI ÜCRETİ VE AİDAT MİKTARLARININ MİNİMİZE EDİLMESİ SAĞLANACAKTIR)

Ayrıca, Tureb ve odalar web sayfalarında aktif reklam bölümleri oluşturup ulusal ve uluslararası şirketlerle, turizm camiasındaki partnerlerimizle reklam anlaşması yapabilir böylelikle meslek kuruluşlarımıza ek gelir sağlanabilir.

Önemli Hatırlatma: Rehber sayısının yetersiz olduğu gerekçesiyle alternatifler aranan ve kaçaklara yönelime sebep olan Çanakkale, Konya Bursa vb. gibi bölgelerde gerektiğinde yüzlerce rehberle hizmet verilebileceğini göstermek adına “rehber çalıştayı” yapabiliriz. Kış döneminde eğitim de verilebileceğimiz, buradayız diyebileceğimiz geniş katılımlı çalıştaylar sayesinde hem yerelde hem de ulusalda krizi fırsata dönüştürebiliriz. Örneğin Çanakkale Bölgesinde 2017 yılında mevcut Kılavuzlardan önemli bir kısmı belgelerini kaybedecek. Doğacak olan boşluğu doldurmak adına yasaya eklenen maddeyi kullanarak yeniden kurs açacaklar, eğer engellenmezse bu durum yine yıllarımızı kaybedeceğiz.

Yabancı piyasanın bittiği şu dönemde bize kulak vermenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Mevcut mevzuatla ilgili aksaklılar ve çözüm önerilerimizi de ilerleyen süreçte sizlerle paylaşacağız.

Camiamıza saygıyla duyurulur…

ÇARO DELEGELERİ

Adem BİÇER (Başkan)

Osman TOPÇU

Hasan ÇELİMLİ

Serkan TAĞRİKULU

CEVAP VER