Dr. Bornovalı’dan Manifesto

0
486

Istanbul Rehberler Odası Eski Başkanı Dr. Sedat Bornovalı turizm çatı yasasına dair görüşlerini paylaştı. Yeni seçilen TUREB başkanının yazılı bilgi istemesi üzerine kaleme alınan ve rehber kamuoyuyla paylaşılan metin tam bir manifesto olma özelliği taşıyor.

Özellikle rehber kamuyounda yaşanan huzursuzluk yaratan taleplere karşı kullanılabilecek argümanlara yer verilen yazıda kanunda yapılması gereken değişikliklere de genişçe yer veriliyor.

Yazının tamamını okumak için www.sedat.bornova.li adresine gidebilirsiniz.

Ayrıca “Yabancı Dil Bilmeyen Rehber” Safsatası başlığıyla kaleme alınan bir başka yazı daha blogda okunabilir. Bu yazının giriş kısmi aşağıdaki gibidir.

“Pazarın sınırlı bir kısmında, çalışan acentelerin işgücüne zahmetsizce erişim için uydurdukları bir formüldür. Dünyada kabul görmüş turizm pratiklerine uymadığı gibi ulusal çıkarımıza aykırıdır.

Yabancı dil öğrenmek mümkündür. Öğrencilere bu koşul dayatıldığında bile motivasyonsuzluktan ötürü başa yönü tercih edenler bulunmaktadır. Bu motivasyonu kaldırmak “yerlilere hizmet fırsatı vermek” gibi çekici cümlelerle, kısıtlı sayıda acenta için daha kolay işgücü erişimi anlamına gelir ancak bu rehberleri “ülkemizi yabancılara tanıtma” dairesinden çıkartır.” http://www.sedat.bornova.li/safsata/

TEILEN
Önceki İçerikmikrofon.tktc.org.tr
Sonraki İçerikYİNE MİDİBUS YİNE KAZA
Kültür Elçisi Profesyonel Turist Rehberlerliğine dair mesleki gelişmeler ve paylaşmaya değer düşünceler sitesi