Dr. Sedat Bornovalı IRO Başkanlığına Aday Gösterildi

0
611

Dr. Sedat Bornovalı özlediğimiz itibar ve saygınlığı geri kazanmak için adayımız.

20181204_175958

Bir grup mesleğine aşık Istanbul Rehberler Odası üyesi rehber, 16 Aralık 2018 tarihinde yapılacak oda genel kurulunda Dr. Sedat Bornovalı’yı aday gösterdi.

12 Aralık tarihinde mesleğe yeni başlamışlara öncelik verilecek, sınırlı kontenjanlı program hocamızın son kitabı olan Boğaziçi’nin Tarih Atlası adlı eserinin eskeninde gerçekleşecek.

IMG_20181205_184536_937

14 Aralık tarihinde düzenlenecek delegasyonun tanıtılacağı davet ile son bulacak seçim çalışmaları boyunca toplamda on bir hazırlık oturumu gerçekleştirilmiş olacak. Adayımız ve ekibi ile iletişime geçmek için beraberyuruyelim2018@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.

Camiaminiz ihtiyacı olan yüksek nitelikli ve tam temsile yetkin gördüğümüz yönetim kurulu başkan adayımızın özgeçmişi;

Yrd. Doç. Dr. Sedat Bornovalı

İstanbul Özel İtalyan Ortaokul ve Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği, İstanbul Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Coğrafya eğitimi aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden ise Mimarlık Tarihi dalında Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri bulunuyor.

Nişantaşı Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Sedat Bornovalı birikimini mimarlık tarihi dersleri vererek gençlerle paylaşıyor.

1990 yılında başladığı Turist Rehberliğini eskisi kadar yoğun olmasa da sürdürüyor. Bu mesleği icra ederken devlet başkanlarından dini liderlere değin çok geniş bir kitleye ülkemizi tanıtma onuruna erişmiş. Bunların arasında en çok Umberto Eco’yu özlemle andığını söylüyor.

Yazar bir yandan da İstanbul Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan İtalyan İşçi Yardımlaşma Derneği’nin tarihi Garibaldi binası restorasyonunu yürütüyor. Yapı özellikle parselinde yapılan kazılarla ortaya çıkarılan Roma İmparatorluk dönemi mezarlığıyla haberlere konu olmuştu.

Çeşitli sivil toplum ve meslek kuruluşlarında yönetici görevi de üstlenen Dr. Sedat Bornovalı’nın çalışma alanları içerisinde İstanbul ve İtalyan kültür mirası özel bir yer tutuyor. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından kendisine tevcih edilmiş Devlet Nişanı ve Şövalye unvanı bulunuyor.