Fausto Zonaro’nun Tablosundaki Kimler?

0
3242

Geçenlerde buranın ilk yazısını oluşturacak Yamada Torajiro paşlaşmasını yazarken II.Abdülhamit zamanında saray ressamı olarak çalışan Fausto Zonaro’yu (1854-1929) ve onun resimlerini çok sevdiğimi söylemiştim.

Yıllar önce İtalya’ya gittiğimde Venedik’teki otellerde kalıp söğüşlenmeyeyim diye onun doğduğu şehirde Padova’da kalmaktan çok mutlu olmuştum. Şimdi onun Dolmabahçe Sarayı’ndaki bir resmiyle ilgili çok fazla bilinmeyen bir bilgiyi paylaşacağım. (Bu resimde şimdi sarayın yanındaki sergide sanırım)

Sarayda hünkar hamamına giderken gördüğümüz bir resim vardı. Solda. Bir anne ve kucağındaki çocuk. İşte bu resimle Zonaro İtalya’da konusu “Meryem Ana ve çocuğu” olan bir resim yarışmasında birinci geliyor. Aynı resimden iki tane yapmış. Bu resimdeki kadın yani Meryem’i temsil eden kadın onun eşiymiş aslında. İsa’yı temsil eden bebek ise Zonaro’nun 1.Dünya Savaşı’nda ölen oğluymuş; Eşi Elisabetta Pante ve oğlu.

Bu akaretlerin başlangıcındaki ilk ev onun atölye ve eviymiş
Bu akaretlerin başlangıcındaki ilk ev onun atölye ve eviymiş

Aşağıda paylaştığım resim eskiden kırmızı odanın girişinde asılı dururdu.

Fausto , Osmanlı Yunan savaşını resmederken burada model olarak Galatadan tulumbacılar getirtmiş onların eskizlerinden faydalanarak bu resmi yapmış….

CEVAP VER