Floransa Rehberlerinden Haksız Rekabete Karşı Hamle Geldi

0
281

1 Mayıs 2018 tarihinde CSMT kanallarından yapılan bir duyuru, Floransa yerel rehberlik hizmetlerinde yaşanan haksız ve hukuksuz  rekabete karşı son noktayı koydu. Floransa Rehberlerinden Arzu ve Gülru yaptıkları açıklamada aşağıdaki ifadeleri kullandılar;

Merhaba değerli tur liderleri, acentalar ve sevgili arkadaşlar,
Bir süredir maruz kaldığımız yasal ve etik olmayan birtakım uygulamalar sonrasında, İtalya’da yaşayan Türkçe kokartlı rehberler olarak, mesleğimizi korumak amacıyla, İtalya’da olduğu gibi ülkemizde de geçerli olan ve aslında hepimizin bildiği bazı yasal düzenlemeleri hatırlatmak isteriz.
– Acentaların, düzenledikleri paket turlar kapsamında ziyaret edilen tarihi ve turistik alanlarda profesyonel rehber bulundurması zorunludur.
– Her kokartlı rehber her seferinde sadece bir gruba eşlik ederek anlatım yapabilir, aynı anda birden fazla gruba eşlik etmek kanunlara aykırıdır.
– Profesyonel rehberler, kokartlarında belirtilen dillerden başka bir dilde rehberlik yapamaz.
Son yıllarda, Kore, Çin ve maalesef Türkiye menşeili turlarda, rehbersiz dolaşan gruplar olduğu gibi, sık sık üç-dört grubun birleşerek tek bir lokal rehber ile anlaştığını, ayrıca kimi tur liderlerinin yanlarına Türkçe dışındaki dillerde bir “gölge rehber” alarak, kendilerinin anlatım yaptıklarına hepimiz sık sık şahit oluyoruz. İtalya’da geçerli turizm mevzuatına aykırı bu tip uygulamaların kimi zaman bir seçim, ama kimi zaman da ekonomik zorluklar olduğunu göz önüne alarak, ücretlerimizi bir kere daha değişen şartlara göre gözden geçirmeyi uygun bulduk. Buna göre:
1 saatlik tur 60 €
1,5 saatlik tur 80 €
2 saatlik tur 100€ olarak belirledik.
İtalya’daki Türkçe kokartlı rehberler olarak, emek vererek edindiğimiz mesleğimizi ve kokartımızı korumak için, bundan böyle bu tip uygulamalara karşı duracağımızı ve bunların devam etmesi halinde yasal haklarımızı kullanacağımızı bildirmek isteriz.
Bu vesileyle, emeğe saygı duyan tüm emekçilerin 1 Mayıs bayramını içtenlikle kutlarız.

ücretlerimizi bir kez daha İtalya pazarına ve değişen şartlara göre belirledik.

CEVAP VER