Göçmen kuş misali Rehberler

0
1904

Tatlı dili ve usta kalemiyle dönem dönem ele aldığı konuları ifade ediş biçimiyle beğeni toplayan meslektaşımız Ebru Gökteke’den kısa bir metin

Normal koşullar altında sağlıklı bir turist rehberi, nisan – mayıs ayı geldiğinde, kış uykusunu geçirdiği yuvasını terk eder; Sultanahmet, Efes, Kapadokya, Antalya gibi yerlere göç eder.

Göç yolculuğu bazen sıkıntılı (sabah 7.00 uçağına, 6.30 Kadıköy Karaköy vapuruna yetişmek vs) bazen çok eğlenceli (vapurda uçakta tramvayda karşılaşılan meslektaşlar nedeniyle) geçebilir, bazı turist rehberlerinin ise günlük göç sonunda rotayı şaşırdığı (yorgunluktan Karaköy – Kadıköy vapurunda uyuyakalıp Kadıköy’ü kaçıran bu satırların yazarı gibi) görülmüştür.

Turist rehberlerinin nisan – kasım ayları arasında yaptığı bu göç yolculuğu, terörizm, savaş, iç savaş gibi nedenler sonucu bazı durumlarda gerçekleşmeyebilir.

Göç zamanı geldiği halde yuvasını terk edemeyen turist rehberlerinde “kanadı kırık göçmen kuş sendromu” görülür. Bu sendromdan muzdarip turist rehberleri, kendilerini içkiye verebilir, depresyona girebilir, bütün zamanlarını televizyon önünde ya da feysbukta geçirebilir, “turist yok mu, sezon nasıl gidiyor?” sorusunu duyunca ağlamaya başlayabilir, bulundukları her ortamda konuyu Ayasofya mozayiklerine, Roma imparatorlarına, İstanbul’un tarihine getirebilir.

Siz de kanadı kırık göçmen kuş sendromu yaşayan bir turist rehberine denk gelirseniz lütfen anlayış gösteriniz. Göç hali içgüdüseldir, göç edemeyen turist rehberi dertlidir, lütfen rehberlerin derdine dert katmayınız.

Ebru Gökteke

 

CEVAP VER