7 Maddede Yapılması Gerekenler

0
1522
  • BarisHPartalKavala
  • Hasan Barış Partal

İRO Yönetim Kurulu ve TUREB Delege Adayı

7 MADDE

1. MESLEĞİN İMAJ VE SAYGINLIĞINI ARTTIRMAK

Ulusal televizyon gazete ve sosyal medya kanallarını sistematik bir şekilde kullanarak mesleğimizin imajını ve saygınlığını üst sıralara çıkarmak amacıyla çalışacak halkla ilişkiler birimi kurulmalıdır.

2. HUKUK BÜROSU

Kazanılmış hakların kaybını önlemek ve tahsil edilemeyen alacaklara yönelik alanında uzman hukukçulardan oluşacak hukuk bürosu kurulmalıdır.

3. DENETİMLER HAKKINDA VE KAÇAKLARA KARŞI

Her rehber bir denetmendir ve mesleğini koruma sorumluluğuna sahiptir. Profesyonel ekiplerin dışında imkanı ve zamanı el veren tüm meslektaşlar girişimlere destek vermelidir. Meslektaşların anlık haberleşme kanallarını kullanarak yaptıkları ihbarlarla oluşturulan kaçak veri bankası oda bünyesine taşınmalıdır.

4. MESLEKİ DONANIMA İLİŞKİN

Zor geçeceği şimdiden belli olan 2016 ve 2017 sezonlarında meslektaşlarımızın İRO arşivlerinde bulunan geçmiş yıllara ait sesli ve görüntülü kayıtları gerekli izinleri alınarak elektronik ortamda erişime açılmalısına yönelik öneriler getirmek. En temel hususlardan başlayarak uzun vadeli ve müfredatlı sertifikalı programlar ve seminerler online ortamda ulaşılabilir hale getirilmelidir.

5. AKILLI TELEFON UYGULAMASI

Bugün kullanılan akıllı telefon uygulamalarının tecrübesinden hareketle acil durumlar, yol durumu, acentalar, tesisler ve hoteller ile ilgili verileri sınıflandırarak kamera görüntüleri ve trafik durum haritalarıyla desteklenecek bir Aplikasyon – Akıllı telefon uygulaması yazdırılmasını gündemde tutmak

6. İDEAL DELEGELİK KONUSUNDA

Meslektaşların kendilerini temsil etmeye namzet delegeleri ile sürekli irtibatta bulunmaları yanında yönetim ile taban arasında etkin işlev görme temelinde ideal delegelik anlayışının

7. ÜNİVERSİTELERİN REHBERLİK BÖLÜMLERİ

İlgili okulların rehberlik bölümü öğrencilerine çeşitli fırsatlar yaratarak meslek, kanun, etik ve ilkeleri noktasında bilgilendirmek. Mesleğe başladıklarında nasıl olunmaması noktasında bilinçlendirme.

Profesyonel Turist Rehberi Hasan Barış Partal

1974 Ağustosunda İstanbul’da Mehmet ve Hediye Partal çiftinin ilk çoçukları olarak dünyaya geldim. Türk işaret dilini Beşiktaş’ta yaşadığım ilk yıllarımda aile içinde kullanarak öğrendim. Teşvikiye’de ilkokulla başlayan eğitim hayatım lise sonrası askere gidişim ve sonrasındaki süreçte kesintiye girse de süreli bir yayın denemesinin ardından 2005 yılında başladığım Beykent Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Turist Rehberliği önlisans programını birincilikle bitirerek kokartımı aldım. Lisans diplomamı İşletmeden alışımın sonrası halihazırda Medeniyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tarih Anabilim Dalı Ortaçağ Biliminde Tezli Yüksek Lisans programında devam ediyorum.

İngilizce başladığım sonradan eklettiğim Yunanca kokartımın dışında matbuu ve kısmen Rik’a el yazısı yazılmış sıralı ya da bindirme Osmanlı Türkçesini okuyup yazabilirken, lise temelli Fransızca ve mesleki tecrübe ile öğrenilmiş İtalyancayı kimi eksiklere rağmen kullanabiliyorum.

Akdeniz havzası, Yunan, Roma, Arap ve Osmanlı coğrafyalarında öncelikli olmak üzere yurt dışı turlar ile devam ettiğim meslek hayatımda bazı temsil mekanizmalarında da yer aldım. Ek delege seçimlerinden bu yana TUREB delegeliğini ve Yunanca Rehberler Dermeği Genel Sekreterliği görevlerini sürdürüyorum.

Arka yüzde yazılı 7 maddede özetlemeye çalıştıklarımı öncelikle Haziran 2014 – Mart 2015 aralığında aktif olarak katıldığım buluşmalar ve sonrasında editörlüğünü yürüttüğüm “Rehber Gündemi” yayınları süresince edindiğim ve değerli bir meslektaşımla beraber başlattığımız IMB buluşmalarının tecrübeleri ışığında yazdım.

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve odamızın büyüklüğüne yakışır şıklıkta geçecek bir seçim günü dilerim.

Seçimin (Genel Kurul) Şekli

Üç önemli oylamanın yapılacağı bugün, Ilk oylama genel kurula başkanlık edecek olan divanın seçimi için yapılacak. El kaldırma yoluyla yapılacak seçim sonrası seçilecek divan idareden sorumlu olacak ve adaylık başvuruları belirtilen süre içerisinde divana yapılacak.

El kaldırma şeklinde yapılacak ikinci önemli oylama geçmiş yönetimin ve denetleme kurulunun sunacağı raporların oylanması yönünde olurken üçüncü ve belki de en uzun sürecek olan oylama sandıkta, gizli olarak, divana yapılan başvurlar ışığında hazırlanacak BİR pusula üzerinde yazılı isimleri dört türde belirlenen sayı adedince KALEMLE İŞARETLENEREK yapılacak.

Ne seçeceğiz?

Başkan

8 (Sekiz) kişilik Yönetim Kurulu

3 (Üç) kişilik Denetleme Kurulu

68 Delege

Dikkat: Belirtilen rakamlardan az sayıda işaretleme yapmak mümkün iken fazlası işaretlemelerin TÜMÜ geçersiz kabul edilecek.

CEVAP VER