İnisiyatiften 20 Ocak 2015 tarihli duruşmaya çağrı

0
1442

Değerli Meslektaşlar,

Hepimizin bildiği gibi, geçtiğimiz 2014 yılında Sultanahmet hanutçuları tarafından darp ve/veya tehdit edilen, hakarete uğrayan ve sayıları yüzü aşan meslektaşımız bulunmaktadır ki bunlardan biri de Hayri Erdoğdu’dur.

Hayri meslektaşımız, Sultanahmet Camii avlusundaki bireysel ziyaretçilere kendini rehber olarak tanıtıp sıra beklemeden içeri sokma vaadinde bulunan hanutçuya haklı olarak müdahale etmiş, bunun karşılığında ise sayıları birden artan hanutçular tarafından, turistlerin gözleri önünde darp edilmiştir. Meslektaşımız bu korkunç şiddet olayı karşısında sinmemiş, doğrusunu yaparak davacı olmuştur. Hanutçulara karşı açtığı davanın ilk duruşması 2014 yılı Eylül ayında olmuş ve dava 20 Ocak 2015 tarihine ertelenmiştir.

Sultanahmet Rehberler İnisiyatifi olarak, meslektaşlarımız arasında birlik ve dayanışma ruhunun kök salmasına çok önem veriyoruz. Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan saldırılar söz konusu olduğunda ise, birlik ve dayanışmaya çok daha büyük önem atfediyoruz. Davaya kalabalık katılımın hem mağdur meslektaşımıza yalnız olmadığını hissettirip büyük moral verdiğini, hem kamuoyunun dikkatini bu soruna çekip farkındalık yarattığını, hem de davanın seyrini lehimize çevirmeyi kolaylaştırdığını, önceki davalardan biliyoruz. İşte bu nedenledir ki, Hayri Erdoğdu’nun 20 Ocak 2015 Salı günü saat 09:30’da Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşecek davasına, SRİ buluşmalarına katılmış olsun veya olmasın tüm meslektaşlarımızın, eğer ciddi mazaretleri yoksa, katılmaları gerektiğine inanıyoruz.

20 Ocak 2015 Salı günü saat 08:30’da Çağlayan Adliyesi C Kapısı’nda buluşuyoruz. Adliyeye topluca gelmek için, İstanbul’un iki yakasından iki grup olarak hareket edeceğiz:

07:30 Söğütlüçeşme Metrobüs Durağı

08:00 Taksim The Marmara Hotel önü.

Mesleki dayanışmaya inanan herkesi duruşmaya bekliyoruz.

Not 1: Meslek üst kuruluşumuz olan TUREB’in (Turist Rehberleri Birliği) davaya katılım için meslektaşlarımıza yapacağı çağrıyı bu sefer son güne bırakmamasını diliyoruz.

Not 2: Hanutçular tarafından darp edilen üyesinin davasıyla aynı gün ve aynı saate etkinlik düzenleyen, durum hakkında uyarıldığı halde etkinliğin gününü veya saatini değiştirmeyen, bütün bunların yanında yarım ağızla da olsa özür dileme ya da “Etkinliği erteleyemedik, çünkü…” türünden bir açıklama yapma nezaketini bile göstermeyen ve davaya katılım çağrısı yapacağına dair herhangi bir belirti göstermeyen İRO (İstanbul Rehberler Odası) hakkında ise ne diyeceğimizi bilemiyoruz.

Sultanahmet Rehberler İnisiyatifi

inisiyatif.blog.com

CEVAP VER