Inisiyatif’ten Genel Kurul Kılavuzu

0
382
renkli inisiyatifDeğerli Meslektaşlarımız,
İlk defa Genel Kurul’a katılacak meslektaşlarımıza rehber olması için 3 yıl önceki İRO Genel Kurulu öncesi SRİ olarak hazırlamış olduğumuz “GENEL KURUL KILAVUZU”nu tarih ve bağlantı bilgilerini güncelleyerek tekrar yayınlıyoruz. Kılavuzun tarih, yer, yönetim kurulu üye sayısı ve delege sayısı dışındaki tüm maddelerinin diğer Odaların genel kurulları için de geçerli olduğunu hatırlatmak isteriz.
GENEL KURUL KILAVUZU
Değerli Meslektaşımız,
Aşağıda okuyacağınız, 16 Aralık 2018 Pazar günü 09:00-17:00 saatleri arası gerçekleşecek İRO Genel Kurulu hakkında bir bilgilendirme yazısı olup, okunmasını kolaylaştırmak amacıyla, Genel Kurul Toplantısı’nın belli başlı aşamaları maddeler halinde belirtilmiştir. Okuduktan sonra, bu metnin ulaşmamış olabileceğini düşündüğünüz İRO üyesi meslektaşlarımıza e-posta olarak iletebilir, hatta herkese ulaşabilmesi için -eğer varsa- Facebook hesabınızda paylaşabilirsiniz.
I. GENEL KURUL TOPLANTISI NEDİR?
Her bir Rehber Odası için üç yılda bir düzenlenen, temel olarak Yönetim ve Denetim kurullarının üç yıllık faaliyetlerinin masaya yatırıldığı, bilanço ve hesapların incelendiği, yeni dönem için çalışma programının ve tahmini bütçenin belirlendiği, Oda’yla ilgili diğer bazı kararların alındığı ve bunlar bittikten sonra yine yeni dönem için Oda Başkanı, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerinin ve TUREB Delegelerinin seçimlerinin yapıldığı toplantıdır.
II. İRO GENEL KURUL ÜYESİ MİYİM?
En az altı aydır İRO’ya üye eylemli rehberseniz evet, değilseniz hayır. Yine de şu bağlantıdan isminizi kontrol edebilirsiniz: http://www.iro.org.tr/tr/299-page-istanbul-rehberler-odasi-3-olagan-genel-kurul-toplantisi.aspx
a) Evet, üyeyim: 16 Aralık 2018 Pazar günü, saat 09:00’da, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Marmara Salonu’nda (VIP 1 Girişi) olup:
 – Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun faaliyet raporlarını dinleyip üzerinde görüş bildirebilir;
– Bilanço ve gelir gider hesaplarını inceleyip üzerinde görüş bildirebilir;
 – Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun ibra edilip edilmemesi konusunda söz sahibi olabilir;
 – Yönetim Kurulu veya Denetim Kurulu üyeliği için ve/veya TUREB Genel Kurulu’na katılmak üzere delegelik için aday olabilir;
 – Aday olan meslektaşlarımız arasında, mesleğimizin yararına çalışacaklarına inandıklarınız için (ki adaysanız, aynı zamanda da kendiniz için) oy kullanabilirsiniz.
b) Hayır, üye değilim: Metni paylaşarak, meslektaşlarımızın bilgilendirilmesine yardımcı olabilirsiniz.
III. İBRA NEDİR?
 İbra etmek, kelime olarak “aklamak, suçsuz veya borçsuz olduğu yargısına vararak birini temize çıkarmak” anlamına gelir. Genel Kurul açısından ise, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nın görev süreleri boyunca yaptıkları işlem ve faaliyetlerin uygun olduğunu kabul etmek, onaylamaktır. Buna göre, 16 Aralık 2018 Pazar günü saat 09:00’dan itibaren, “… Yönetim kurulunun geçmiş dönem faaliyetleri ile bilançosunu gösteren raporun, bilanço gelir ve gider hesaplarının okunup müzakere edilerek kabulü veya reddine, yönetim kurulunun ibra edilip edilmemesine ve denetim kurulu raporunun okunarak kabul edilip edilmemesine ve denetim kurulu üyelerinin ibra edilip edilmemesine karar vermek” (Turist Rehberliği Meslek Kanunu Madde 10/(3)/a) Genel Kurul’un, yani biz eylemli oda üyelerinin görev ve yetkisi dahilindedir. Bu durumda üç seçeğiniz var:
a) Yönetim ve/veya Denetim Kurulu’nun faaliyetlerinden memnunsunuzdur, meslek örgütünüzden beklentileriniz karşılanmıştır, hesapları incelemiş ve ödediğiniz aidatların gerekli miktarda gerekli yerlere harcandığına, başka bir incelemeye gerek olmadığına kani olmuşsunuzdur, “ibra ediyorum” demek üzere saat 09:00’da salonda olmalısınız.
b) Yönetim ve/veya Denetim Kurulu’nun faaliyetlerinden memnun değilsinizdir, meslek örgütünüzden beklentileriniz karşılanmamıştır, hesapları incelemiş ve bazı kalemleri yüksek veya şaibeli bulmuşsunuzdur, detaylı incelenmesini ve gerekirse yargı yolunun açılmasını istiyorsunuzdur, “ibra etmiyorum” demek üzere saat 09:00’da salonda olmalısınız.
 c) İbra edip etmeme konusunda kararsızsınızdır, hesapları inceleyememişsinizdir (mesela şimdi inceleyebilirsiniz: http://www.iro.org.tr/tr/125-page-iro-mali-durumu.aspx) veya incelemiş ama pek bir şey anlamamışsınızdır (utanmayın, yalnız değilsiniz), faaliyetler ve hesaplarla ilgili açıklamaları ve karşı görüşleri birinci ağızdan dinlemek, aklınıza takılan soruları sorup cevap aramak ve durumu kendi akıl süzgecinizden geçirip karar vermek istiyorsunuzdur, saat 09:00’da salonda olmalısınız.
IV. NASIL ADAY OLUNUR?
 Adaylık başvuruları Genel Kurul sabahı, Divan Başkanı’nın belirteceği saatler arası, yazılı olarak yapılır. Şu ana kadar açıklanmış ekip veya listelerden herhangi birine dahil olmadıysanız, Başkanlık, Yönetim Kurulu üyeliği, Denetim Kurulu üyeliği veya Delegelik için bireysel olarak da adaylık başvurunuzu yapabilirsiniz. İsminiz, tüm diğer adaylarla birlikte alfabetik düzende oy pusulasına yazılacaktır.
V. NASIL OY KULLANILIR?
Tüm adayların isimleri alfabetik sırayla (soyadına göre değil, isme göre) oy pusulasına yazılacaktır. Oy kullanmak için kimlik tespiti yapılıp, imza attıktan sonra oy pusulası ve zarfını alacaksınız. Kimlik belgenizi ve/veya çalışma kartınızı yanınızda getiriniz. Zarfın ve oy pusulasının damgalı olmasına dikkat ediniz, zarfın içine oy pusulasından başka kağıt koymayınız ki oyunuz geçersiz sayılmasın. Oylama, aynı pusula üzerinde dört bölümde yapılır:
 a) Oda Başkanı: 1 tercih işaretleyeceksiniz.
 b) Yönetim Kurulu: En fazla 8 kişiye oy vereceksiniz; bu sayıyı aştığınız anda o bölümdeki oyunuz geçersiz sayılır.
 c) Denetim Kurulu: En fazla 3 kişiye oy vereceksiniz; bu sayıyı aştığınız anda o bölümdeki oyunuz geçersiz sayılır.
 d) Delege: En fazla 59 kişiye oy vereceksiniz, bu sayıyı aştığınız anda o bölümdeki oyunuz geçersiz sayılır.
Mesleğimize ve meslek örgütümüze sahip çıkacağınıza inanıyoruz.
Pazar günü saat 09:00’da görüşmek üzere.
Kaynak: SRI Moderasyon, Rehberler Platformu iletisi