İRO YK Üyesi Çakmak’a Tepkiler Çığ gibi Büyüyor

0
2143

5 Aralık’ta yaşanan ve uygulanışında “görevi suistimal” niteliğine dair güçlü süphe ve kanaatler bulunan İRO’nun Fener denetimine ilişkin yönetim kurulunun haklılığını savunan Tolga Fahri Çakmak’ı kim savunacak?

Akademiyenlerin rehberlik yapmasını engelleyen hükümlere rağmen İRO YK’sına nasıl seçildiğine dair soruları henüz yanıtlamayan Çakmak’ın günün başlarında yolladığı açıklamadan ilgili bölümü aktararak başlayacağız.

Öncesinde, bugün Rehberler Platformunda yaşanan bu gelişmelere ilişkin bir seçkiyi sizler için derlemenin yanı sıra izlemeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz ardından gelen tepkileri okuyabilirsiniz. Sayın Çakmak’ın en kısa sürede bizleri aydınlatmasını bekliyoruz.

İRO YK üyesi akademisyen Tolga Fahri Çakmak’ın 9 Aralık 2016, saat 10.09’da yolladığı iletiden;

Bakın devlette kadrosu bulunan bir akademisyenin tur yapması YASAKTIR. mevcut akademisyen turlarında 2 büyük sıkıntı mevcut

1- Bu akademisyenler devlet kadrosunda oldukları için bu görevin yanında turist rehberliği faaliyeti YÜRÜTEMEMEKTEDİR. ( Ben demiyorum bakanlık diyor)

2- Bahsi geçen bu akademisyenlerin çoğu REHBER BİLE DEĞİL.

dolayısı ile sizin kan davası dediğiniz olay yasayı uygulayan bir odanın faaliyetleridir.bazı arkadaşların iddia ettiği gibi görevi kötüye kullanma veya eğitim hakkını engelleme düşüncesi ise bir fantezi den ibarettir. Bir sanat tarihçi ya da tarihçi olabilirsiniz ama bu vasıf size REHBERLİK vasfı vermez. REHBER iseniz de yasaya göre öğretim üyeliği görevi yanında bu mesleği icra edemezsiniz.”

Soru:

Siz akademisyen misiniz? Eylemli rehber misiniz? Tur yapabiliyor musunuz? Sadece akademisyenseniz İRO YK’da nasıl bulunabiliyorsunuz? Rehberseniz nasıl akademisyenlik yapıyorsunuz? Ben çamur atmıyorum, olup biteni söylüyorum, Saffet Emre Tonguç’a yapılanları onaylıyor musunuz? E.G.

Bu mesaj üzerine Sayın Çakmak’ın ilginç cevabından;

“…yanlış bir fikrinize cevap verme hakkımı kullandım o kadar. Sorularınız konu ile aalakalı olmamakla birlikte cevabını odamızdan başkanımızdan yada bana bireysel mesaj atarsanız alabilirsiniz…”

Soru:

“Tolga bey Ebru arkadaşımızın sorularının cevabını yanımdaki 4 iro üyesi rehber arkadaşımla birlikte ben de merak ediyorum… Eğer Ebru’nun dedikleri doğruysa kanunsuz bir şekilde işgal ettiğiniz meslek odamızın YK üyeliğinden istifa etmenizi talep ediyorum… sorulara cevabınız sizi kanuni olarak o görevde olabileceğiniz yönünde aklıyor ise ne güzel.. Ama öyle değil de nasılsa ben bu soruların cevaplarını konuyla alakalı değil diye kıvıra kıvıra geçiştiririm ya da yok kardeşim ben burdayım kanunsuz da olsa başkan da arkamda diyerek işgal edecekseniz biz de temsil ettiğiniz binlerce rehber de durumu bilelim…” T.E.

Soru:

“Şaka değil cidden bilgisizliğimden ve merakımdan sormak isterim , başka bilmeyenler de vardır diye buradan yazıyorum; Tolga bey öğretim görevlisisiniz, Bakın devlette kadrosu bulunan bir akademisyenin tur yapması YASAKTIR. Yazmışsınız. Ayrıca İRO YK da görevlisiniz. Geçici olarak mı rehbersiniz ? Geçici olarak mı akademisyensiniz ? Geçici görevin süresi nedir ? Eminim vardır makul bir açıklaması. Aydınlatırsanız sevinirim.” D.O.

SORU;

“Kıvırma veya geçiştirme değil Ebru hanım ve Barış beyin sorularına teker teker cevap bekliyoruz.. Bir ithamda bulunmuyor farkındaysanız soru soruyoruz.. Eğer akademisyen olacak kadar eğitim aldıysanız “eğer” diye başlayan bir sorunun cevabını adam gibi vermek yerine kıvır kıvır kıvırarak soruyu soranları çamur atmakla suçlama yoluna gitmeyecek kadar mantıklı, akıllı ve akademik terbiyeye sahip olduğunuzu düşündüğümüz için sorduğumuz sorulardı bunlar.. Cevaplarınızdan bu konuda yanıldığımızı görüyoruz…” T.E.

Bunlardan başka Çakmak’a seçildiği günden bu yana kaç toplantıya katıldığı sorusu da sorulmuş fakat henüz yanıtlanmamıştır.

CEVAP VER