İZMİR AGORASI KAZILARI´NDA BULMACANIN ATASI BULUNDU

0
1763

İzmir İkiçeşmelik´teki Smyrna Agorası´nın Bazilika bölümündeki duvarlarda “yukarıdan aşağı” ve “soldan sağa” Yunanca kelimelerin sorulduğu bir bulmaca tespit edildi.

Smyrna Agorası Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy yaptığı açıklamada, antik kentin tarihinin 2 bin yıl-2 bin 500 öncesine dayandığını söyledi. Smyrna Agorası’nın Bazilika bölümünde “tek örnek” bir bulmaca tespit ettiklerini söyleyen Ersoy, şu bilgileri aktardı: “Akrostişe benziyor. Aynı kelimeler beş sütun hem yukarıdan aşağı hem soldan sağa tanımlanmış.”

“Merkezde bulunan ‘logos’ kelimesi hem yukarıdan aşağı hem soldan sağa üçüncü sırada yer alıyor. Bu kelimenin o sırada burada bulunan Hristiyan topluluğun baskı altında oldukları dönemde birbiri ile haberleşmek için kullanıldığını iddia edenler var. Biz bunu bir bulmaca olarak görmek istiyoruz çünkü bu duvar resimlerinin önünde tezgahlar var. Burada çalışanların yaklaşımları, hayatları bu şekilde gözler önüne seriliyor.”

Dönemin liman kenti olan Agora’nın duvarlarında çok sayıda gemi figürüne, çevre faunası ile gladyatör resimlerine rastladıklarını aktaran Ersoy, sevgiliye aşkı anlatan mısraları da gördüklerini söyledi.

Akın Ersoy, bulmacada “akıl” anlamına gelen logos kelimesinin yanı sıra özel isimler ve “yüzen kişi”nin de sorulduğunu anlattı. Bulmacadan bir anlam çıkarmanın zor olduğuna işaret eden Ersoy, “Anlamı olmayan isimler de var. Bazı araştırmacıların dediği gibi Hristiyan topluluğuna bir gönderme de olabilir.”

Kaynak NTV

CEVAP VER