Kabataş’a ‘kanat çırpan dev martı’ formunda transfer merkezi

0
1261

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kabataş’ta yapılacak transfer merkezi için, Süleymaniye’yi gölgede bıraktığı gerekçesiyle çokça eleştiri alan Haliç Metro Köprüsü’nün de mimarı Hakan Kıran’ın tasarladığı ‘kanat çırpan dev martı’ biçimli bir projeyi onayladı.

marti kabatas

AA’nın haberine göre, ‘Kabataş Martı Projesi’yle ilgili plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden oy çokluğuyla geçti. Belediye meclisi, transfer merkezi yapılmasını öngören 5 binlik ve binlik imar planlarını onayladı.

 

Kıran’ın çizdiği ‘martı’formundaki transfer merkezi, Kabataş Fındıklı Molla Çelebi Camisi’nin kuzey tarafındaki bahçe duvarı sınırı hizasından başlayacak. ‘Kanat çırpan dev martı’ formundaki proje, Kabataş Bezmi Alem Valide Sultan Camisi’ne bitişik Kabataş balıkçı barınağını da içerisine alacak.

Yayalar yer altına

Deniz trafiği ile raylı sistemin buluştuğu Kabataş’ta, projeyle 10 bin metrekarelik dev bir meydan oluşturulacak. Meydanda yolcu peronu, geleneksel deniz tekneleri, ulaşım birimleri ve yeme içme salonları yer alacak.

marti kabatas4

Bu projeyle Dolmabahçe-Fındıklı trafiği yer altına alınacak ve meydanın zemin altında dükkanlar, sergi, müze salonları, otopark ve metro bağlantısı olacak. Transfer merkeziyle yaya sirkülasyonu, hiçbir toplu ulaşım aracıyla kesişmeyecek. Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattının entegre olacağı transfer merkezi projesi için Koruma Kurulu’ndan da onay çıktı.

marti kabatas3

Transfer merkezinin yerinde şu anda Şehir Hatları, İDO, BUDO, Dentur iskeleleri, Kız Kulesi Turistik İskelesi ve İstanbul Turistik Yüzer Tesis İşletme Derneği var.

Kaynak: Diken.com.tr

CEVAP VER