KOLLİALİ Gravür Sanat Koleksiyonu İstanbul’da

0
1400

Küratörlüğünü İris Kritiku’nu yaptığı sergi 4 Mart’ta saat 19.00’da başlayacak. Ücretsiz olan sergi 27 Mart 2016 tarihine kadar sürecek ve Pazartesiden Cumaya 15:00- 20:00 Cumartesileri ise 10:00-14:00 arasında gezilebilecek.

gravurgreeceexhibit

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro binasında 4 Mart 2016, Cuma gününden 27 Mart 2016 tarihine kadar İris Kritiku küratörlüğünde “Hristos ve Polli Kolliali Koleksiyonu’ndan Yunan Gravür Sanatının 100 Yılı”sergisi düzenlenecek.

Sismanoglio Megaro’da,Yunan temalıYunan ve Türk sanat eseri koleksiyonları sergileri başta olmak üzeremodern Yunan sanatı merkezli kültürel faaliyetleredevam edilmekdir.Bu çerçevede Hristos ve Polli Kolliali Koleksiyonu’nda yer alan 70’den fazla önemli Yunan gravür sanatçısının eseri ilginize sunulmaktadır.

Ekim 2013’te de naif eser koleksiyonlarının büyük bir ilgigördüğü Sismanoglio Megaro binamızdakoleksiyonerlerile işbirliği içinde düzenlenen bu yeni sergiyi de beğeneceğinizi umuyoruz.

KOLLİALİ Gravür Sanat Koleksiyonu, realizm ve dışavurumculuktan, sürrealizm, kübizm ve soyut sanat eserlerine kadar,20. yüzyılın bütün çağdaş akımlarını kapsayan Modern Yunan gravür panoramasını oluşturma vizyonu içerisinde değerlendirilmelidir.Koleksiyon,nitelikli sanatçıların sayısı, eserlerin yüksek estetik değeri, teknik mükemmeliyetive anlatım biçimlerinin çeşitliliğiile dikkat çekmektedir. Dikey ve yatay ahşap üzerine ağaç baskılar, bakır gravürler, taş baskılar ve karışık çağdaş teknikler bu koleksiyonu zengin kılmakadır.

Yunanlarla özdeşleşmişmekanlar (Akropolis, Athos, Adalar vs.), natürmortlar, portreler, nü ile soyut veya sürrealist kompozisyonlar, koleksiyonun ana temalarınıoluşturmaktadır.Bu çerçvede, Galanis, Kefallinos, Teodoropulos, Korogiannakis gibi gravür sanatının nitelikli ustaları tarafındanişlenmiş sade siyah beyaz ağaç baskılardan başlayarak, kronolojik ve görsel olarak yaşanan gelişmeleri,renk arayışının yanı sıra teknik arayışları, biçimsel ve maddesel denemeleri yansıtacak şekilde Moralis, Tassos, Katraki, Grammatopulos gibi günümüzün ‘usta’ ve ‘öğrencilerinin’ büyük projelerini görmek mümkündür.

Kendi alanındaki en kapsamlı koleksiyonlardan biri olan ve 200’den fazla sanatçı300’den fazla eserinin yer aldığı Hristos ve Polli Kolliali Gravür Koleksiyonu’nda, hemYunan gravür sanatçılarının öncülerinin çalışmaları, hem debu sanat dalında eğitim görmüş,yeni yöntemlerle, teknik mükemmellik ve yüksek estetik arayaşındaki  genç sanatçıların eserleri yer almaktadır. Kolliali Gravür Koleksiyonu, Yunanistan dışında ilk defa İstanbul Sismanoglio Megaro binasında sergilenecektir.

Koleksiyonerler Hakkında:Hristos ve Polli Kolliali,doğum ve ikâmet yerleri olan Attiki Megara’da koleksiyonlarını sergileyerek vesüreklikültürel ve eğitim faaliyetleri düzenleyerek doğdukları yerin tarihine ve gelişimine önem verdiklerini gösteriyorlar. Hayranlık uyandıran bir azimle, 20 yıldan fazla bir süredir, gravürler, naif ve nadir folklorik objelergibi çeşitli Yunan sanat eserlerinitoplamaktalar.Onların girişimini takip eden çocukları da, sanatta yenilik vepopüler estetiği yansıtacak şekilde ve taze bir bakış açısı ile, 19. yüzyıldan bugüneYunan kültürünün palimpsestinin değerli örneklerini edinerek, daha önce Yunanistan, Türkiye ve Letonya’da müze ve vakıflarda bazı parçaları sergilenen tüm koleksiyonu kusurusuz bir şekilde korumaktalar.

CEVAP VER