Makedonya Damgasına Yunan’dan Vize Yok

0
6344

PASAPORTUNDA MAKEDONYA GİRİŞ MÜHÜRÜ OLANLARA YUNANİSTAN KONSOLOSLUKLARI SCHENGEN VİZE VERMEYİ DURDURDU

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Pasaportunda Makedonya(MK) giriş mührü bulunan Türk turistlere Schengen vizesi vermeyi durdurdu.

Konsolosluğa Schengen vizesi için başvuru yapan turistler eğer pasaportları ile daha önce Makedonya’ya çıkış yaptıysalar, konsolosluk kendilerine Schengen vizesi yerine sadece Yunanistan’da geçerli olan ‘Hellas Vize’yi veriyor. Ayrı bir kağıda basılan Hellas Vize ile Yunanistan’dan başka bir ülkeye geçme şansınız bulunmuyor.

Özellikle kara yoluyla Yunanistan üzerinden Balkan turuna katılan turistler bu yeni uygulama karşısında şok oldular.

Makedonya – Yunanistan İsim Sorunu

İki ülke arasındaki isim sorunu 1991 yılında Makendonya’nın Yugoslavya Federasyonu’ndan tam egemen olarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ortaya çıkmıştır.

Makedonya’nın geçmişini; kendi ataları olarak kabul ettikleri Büyük İskender’e kadar uzandığını savunan Yunanistan, bu sebepten ötürü Makedonya’yı Helen geçmişe sahip bir devlet olarak görmektedir. Fakat bu duruma Makedonya şiddetle karşı çıkmaktadır. Asıl Makedon ırkının, Slav ırkından geldiğini ve geçmişte hiçbir zaman Yunanca konuşmadıklarını iddia etmektedirler.

Birleşmiş Milletler’deki yerini ‘Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)’ ismiyle alan Makedonya, Yunanistan’ın sahip olduğu veto yetkisini kullanmasından ötürü halen NATO ve AB üyesi olamamaktadır.

TEILEN
Önceki İçerikNarmanlı Handa Yıkım
Sonraki İçerikHalil Hoca Der ki;
Kültür Elçisi Profesyonel Turist Rehberlerliğine dair mesleki gelişmeler ve paylaşmaya değer düşünceler sitesi

CEVAP VER