Mehmet Kürkçü IZRO Yönetim Kurulu Adayı

0
974

Değerli Meslektaşlarım,

Perşembe günü yapılacak İZRO seçimlerinde Macit Saszade’nin nazik daveti üzerine, 2 değerli meslektaşım; Sibel Şahin Dündar ve Yılmaz Halisçelik ile hem Yönetim Kurulu hem de üst kurul delegeliği listesine dahil olduk.
Bu nedenle kendimi tanıtıp önceliklerimi sizlerle paylaşmak isterim.
Uzun yıllardır (1988’den beri) turizmden geçimimi sağlıyorum. 1993 yılında rehber oldum (Fransa’dan da tüm ülkede geçerli belgeye sahibim, Carte Professionelle de Guide-Conférencier).

-2004 UPMF Grenoble Fransa’da Sanatlar Tarihi ve Arkeoloji lisansı,
-2009 Paris Sorbon Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Roma İmparatorluk Dönemi’nde Likya Kentleri’nin Gelişimi Üzerine Bir Sentez” konulu yüksek lisans tezi (çok iyi dereceyle),
-2014 Paris Sorbon Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Termessos Şehirciliği ve Hidrolik Sistemler” konulu doktora tezimi (jürinin tebrikleriyle birlikte çok onur verici) tamamladım.
Öğretim sürecimde yurtdışı (Apollonia-Arnavutluk) ve yurtiçinde çeşitli kentlerde (Tlos, Patara, Termessos, Aizanoi, Aigai ve Phaselis) kazı ve yüzey araştırmalarında görev aldım.

2014 yılı Mayıs ayında Termessos antik kentinde eşlik ettiğim rehberlik bölümü öğrencileri sayesinde ülkemizdeki rehberlik bölümleri konusunda ilk kez bilgi sahibi oldum ve mesleğimizi bekleyen riskleri farkettim.
Araştırmalar başladım ve rehberlik eğitimi üzerine 2014 yılından günümüze çalışmalarım aralıksız devam etmektedir. Bu bağlamda;
17. Ulusal Turizm Kongresi (Muğla, 2016)
3. Turizm Şurası (Ankara, 2017),
1. Turizm Rehberliği Kongresi (Balıkesir, 2018) organizasyonlarına katılıp mesleğimizin sorunlarını, gelecekteki tehlikeleri, çözümlerini ve acilen alınması gereken önlemleri içeren bilimsel çalışmalarımı akademik ortamlarda ve bakanlığımız nezdinde dile getirdim.
2015 yılı seçimleri sonrası ARO YK’na ve TUREB delegeliğine seçildim.
2016 Aralık ayında İzmir’e taşınmam sonrasında bu görevlerimden ayrıldım.

Önceliklerim:
Her şeyden önce mesleğimizin geleceğini meslekle ilgisi olmayan akademisyenler değil, biz rehberlerin belirlemesi için verdiğim mücadelemi İZRO ve TUREB bünyesinde sürdürmek.
Günden güne itibar kaybeden mesleğimiz hakkındaki olumsuz algıları değiştirmek ve rehberlerin saygınlığını yeniden kazanmaları için çalışmak.
Sayıları günden güne kontrolsüzce artan, eğitim kalitesi düşük, sektöre niteliksiz rehber yetiştiren rehberlik bölümlerinin geliştirilmesi ya da kapatılması için TUREB bünyesinde bir “eğitim komisyonu” kurulmasını sağlamak.
Yetersiz eğitimle rehber olunmasının önüne geçmek.
İZRO’nun TUREB’te temsilini sağlamak.

Yukarıda belirttiğim üzere bunlar önceliklerim olup çeşitli projelerim de bulunmaktadır.
Desteğinizi beklerim.
Sevgi ve selamlarımla…