Osmanlı Araştırmaları Yüksek Lisans Programı

0
2301

ismu

%100 İngilizce ve Tam Burslu Osmanlı Araştırmaları Yüksek Lisans Programı Açılıyor!

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Osmanlı Araştırmaları alanında uluslararası öğrencilere yönelik olarak tam burslu ve %100 İngilizce, yepyeni bir yüksek lisans programı açıyor. 3 yıllık eğitimi kapsayan programın ilk yılında yabancı öğrenciler 1 yıl Türkçe eğitimi görecek ve bunu iki yıl sürecek dersler ve tez yazım dönemi izleyecek. Osmanlı İmparatorluğu’nun Dünya Tarihindeki yerine odaklanan yüksek lisans programında idari ve siyasi tarih, iktisadi, toplumsal ve kültürel tarih, imparatorluklar tarihi ve düşünce tarihi konulu dersler verilecek. Ayrıca tarih yazımının gelişimi, tarihsel süreçlerle ilgili teoriler ve tarihsel araştırma yöntemleri üzerinde de özel olarak durulacak.

Programa kaydolacak öğrenciler, üniversitemizin kütüphanelerinin yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu’na yüzlerce yıl başkentlik etmiş olan, kültür ve medeniyetler şehri İstanbul’daki Osmanlı arşivlerinden ve pek çok kütüphaneden de yararlanma imkânı bulacak ve Osmanlı’yı en güzel eserlerini barındıran merkezinde tanıma fırsatı bulacak.

Programda Öğrencileri Neler Bekliyor?

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih Bölümü tarafından sunulan Osmanlı Araştırmaları Yüksek Lisans Programında öğrenciler iki sömestrde toplam sekiz ders alacak. Bu derslerden ikisi program dışından seçilebilecek ve bu iki dersten biri de program koordinatörünün onayıyla İstanbul’daki başka bir üniversiteden alınabilecek. Programın ilk döneminde zorunlu olan Osmanlıca dersinin orta düzeyde Osmanlıca bilgisine sahip öğrenciler tarafından alınması zorunlu olmayacak. İsteyen öğrenciler Osmanlıca dışında Üniversitemizce sunulan Arapça, Farsça gibi başka dil dersleri de alabilecek.

Çalışma alanlarının ve araçlarının belirlenmesinde öğrencilerle danışmanlar arasında yakın işbirliğine önem verilen programda, öğrenciler, tezlerinde geldikleri ülkelerle ilgili ilgi duydukları konulara yönelmeye teşvik edilecek.

Osmanlı Araştırmaları Uluslararası Yüksek Lisans Programından mezun olan öğrenciler doktoralarını İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde sürdürülebileceklerdir.

 Programa Kimler Nasıl Başvurabilir?

Osmanlı Araştırmaları Uluslararası Yüksek Lisans Programına şu ülke ve bölgelerin vatandaşları alınacak: Abhazya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Ermenistan, Etiyopya, Fas, Filistin, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsrail, Karadağ, Katar, Kıbrıs, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Somali, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Yunanistan.

Programa öğrenci kabulü 2016 yılı Şubat ayında Türkiye Bursları’nın http://www.turkiyeburslari.gov.tr/index.php/en/sayfasından burs başvurusu ile birlikte yapılacak. Adayların başvurabilmek için lisans mezunu olması veya akademik yıl sonunda mezun olacak olması ve dersler tamamen İngilizce olacağından, İngilizce bilgisini belgelemesi gerekecek. Öğrenciler başvurularına ayrıca İngilizce olarak hazırlanmış en az bir referans mektubu ve bir niyet mektubu ekleyecek.

Türkiye Bursları’yla İşbirliği

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih Bölümü’nün Osmanlı Araştırmaları Uluslararası Yüksek Lisans Programı, Türkiye Bursları işbirliğiyle yürütülecek. Programa kabul edilen öğrencilere Türkiye Bursları tarafından aşağıdaki imkânlar sağlanacak:

– aylık 850 TL burs ;

– devlet yurtlarında ücretsiz barınma imkânı;

– sağlık sigortası;

– öğrenci harcından %100 muafiyet;

– bir yıl boyunca Türkçe eğitimi;

– Türkiye’ye geliş ve ülkelerine dönüşte kullanılmak üzere ücretsiz bir gidiş-dönüş uçak bileti;

– vize başvurularının hazırlanmasında destek

Lisans eğitimlerinde Osmanlı Araştırmalarıyla ilgili olmayan bir alanda öğrenim görmüş olan öğrencilerin bir yıl bilimsel hazırlık eğitimi görmesi ya da yüksek lisans derslerinin yanında ilgili dersleri de alması gerekebilecek.

Başvuru işlemleri ve burslarla ilgili bilgi için: http://www.turkiyeburslari.gov.tr/index.php/en/.

Osmanlı Araştırmaları Uluslararası Yüksek Lisans Programı hakkında bilgi için:www.medeniyet.edu.tr/ottomanstudies.html.

Programla ilgili her türlü soru ottoman@medeniyet.edu.tr adresine gönderilebilir. 

CEVAP VER