Ovidius’un sürgün cezası

0
576

İtalyan ANSA ajansı, Roma Şehir Meclisinin Latin edebiyatının en önemli üç şairinden biri kabul edilen Ovidius’a Roma İmparatoru Augustus tarafından verilen cezayı 2 bini aşkın yıl sonra iptal ettiğini duyurdu.

Sürgün cezası, Şehir Meclisi’nde muhalefette bulunan 5 Yıldız Hareketinin (M5S) önergesiyle yürürlükten kaldırıldı.

Beş Yıldız Hareketi, Ovidius’un “mağduriyetini gidermek” amacıyla önerge verdiklerini açıkladı.

Vergilius ve Horatius ile Roma döneminin en ünlü şairlerinden biri olan Ovidius, milattan sonra 8 yılında günümüzde Romanya sınırları içinde yer alan Köstence’ye sürgün edilmişti. Şair, bu tarihten itibaren ölene kadar 9 yıl Köstence’de kalmıştı.

Dünyanın oluşumunu anlattığı 15 kitaplık “Metamorfozlar” ve “Aşk Sanatı” gibi eserleriyle tanınan Ovidius’un “Hero ve Leandros” adlı şiiri, İstanbul’un ünlü Kız Kulesi ile ilgili bilinen en eski eser olarak kabul ediliyor.

Dünyanın tanıdığı Ovidius, bir dostuna gönderdiği mektupta: “Uzun süre kullandığım için Latince sözcükleri bulmakta ben bile zorlanıyorum. Yine de İtalyan diline olan alışkanlığımı kaybetmemek için ve dilim, vatanımın seslerini kaybetmesin diye, kendi kendime konuşuyorum, kullanmayı unuttuğum sözcükleri bu şekilde yakalayıp bir araya getiriyorum. Zamanımı böylece dolduruyor, kafamı meşgul ediyorum. Mutsuzluğumu düşünüp durmaktan, kendimi böylece kurtarmış oluyorum. Sefaletimi şiirle unutmak istiyorum.” diyor.