Bir Rehber Sigorta Fonu Olsa

0
1842

Tureb ve tüm diğer rehber birliklerine;

Belki garip bir öneri gelecek ama; Hollanda da yaşayan vatandaşlarımızın hemen hepsinin üye olduğu bir cenaze sigortası fonu var. Benim dönemimde yıllık 10 euro gibi küçük bir meblağ idi; ama tabi totale vurduğunuzda 385.000 vatandaştan yıllık fon 3,5 milyon euroyu buluyor.

Sigorta kapsamı, vefat edenin tüm cenaze masraflarını ve işlemlerini bu konuda uzman diyanet işlerinden bir kaç kişinin refakatiyle aileye yardımcı olarak ilk günden Hollanda daki işlemler, cenazenin ve ailenin THY ile memleketine nakli ve definine kadar kapsıyor.

Tam sayıyı bilmiyorum ama 9.000 aktif üyemiz olduğunu düşünürsek ve yıllık 50 liralık bir aidatla bu fonu oluşturabileceğimiz düşüncesindeyim.

Bazıları fonda toplanan paraların nasıl kullanılacağı ile ilgili sıkıntıya düşecekse, ki fon yönetmek sorumluluk ister doğaldır ; o zamanda Turizm tabiriyle PAX gücümüzü kullanıp bir sigorta şirketi ile görüşme yapılabilir ve mesela ölüm halinde aileye belirli bir miktar yardım, ve işlemlerde refakat gibi hizmetler sağlanabilir.

Tabii bu işlemi gönüllü yaptırmaya kalkarsak sonuçta katılmayacak insanlar da olduğu için ileride sigorta şirketiyle yaşanacak söz verilen ve gerçekleşen poliçe vs krizleri önlemek için, yıllık aidatlarımıza eklenerek otomatik olarak yapılması uygun olur diye düşünüyorum..

Hatta bu sigortanın kapsamının kaza yada başka sebeple işgörememezlik halinide kapsama alması sağlanabilir.

Yusuf Guler

CEVAP VER