Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu

0
2601

sakaryasempozyumxxortacag

Bu yıl XX.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası katılımlı “Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu”, 02-05 Kasım 2016 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi’nde düzenlenecektir.

Sempozyumda; Ortaçağ-Türk Dönemi kazılarında elde edilen verilerin sunulması, Sanat Tarihi alanındaki yeni araştırmaların tanıtılması ve tartışılmasının yanı sıra akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerin karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Kazılarda elde edilen veriler eşliğinde önerilecek bildirilerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulan raporların tekrarı olmaması gerekmektedir. Sanat Tarihi araştırmaları ile ilgili bildirilerin ise araştırma ve karşılaştırmaya dayalı bulgu, analitik yorum ve veriler içermesi beklenmektedir. Sempozyum Ana Başlıkları;

  • “Sanat Tarihi”
  • “Ortaçağ ve Sonrası Kazı ve Araştırmaları”
  • “Kültürel Miras ve Korunması”
  • “Arkeolojik Alan Yönetimi”
  • “Arkeometri”
  • “Restorasyon ve Müzecilik”
  • “Metodoloji ve Terminoloji” olarak belirlenmiştir.

Sempozyum bildiri özetleri son kabul tarihi 2 Mayıs 2016 olup, sempozyum programı ise 5 Eylül 2016 tarihinde duyurulacaktır. Sempozyum başvurusu için hazırlanacak olan bildirilerin Türkçe ve İngilizce özetleri en az 250 kelimeden oluşmalıdır. Başvurusu yapılan bildirilerin özetlerinde konu açık biçimde belirtilmeli, sunulması planlanan özgün çalışmanın amaç ve sonucu özellikle vurgulanmalıdır. Özet ve Abstract beş adet anahtar kelime ile gönderilmelidir. Sempozyum programının oluşturulması ve takvimin düzenli işlemesi için Başvuru Formu doldurularak 2 Mayıs 2016 tarihine kadar xxortacag@sakarya.edu.tr adresine e-posta ile gönderilmelidir. Bilim Kurulu tarafından kabul edilen başvurular ise 10.06.2016 tarihinde ilan edilecektir.

CEVAP VER