Saray’da iç anlatımlarda yaşanan sorunlar ve değerlendirmeler

0
1437

topkapi mutfak

Cami Saray Müze Trafik Kanalından

1.Rehber

Topkapı sarayı bölümlerinde, mesela saatler, silahlar, hazine, mutfak, vs. Güvenlik içeride prive müşteri dahi olsa anlattırmıyor, müdahale ediyor. Yeni 30-35 kadar uzman gelmiş, denetlemeye çıkıp içeride muşterisine anlatan rehber görürse güvenlik elemanını müdürüne şikayet ediyormuş artık. 1 kişiniz bile olsa yanında gezip anlatmaya izin vermiyorlar. Sadece Haremde serbest, geri kalan iç,mekânlarda müdahale ediyorlar.

Hadi tamam gruba anlatmıyorduk tabi ama ben prive 1-4 pax adamlarla girip anlatıyorum her yeri. Bu yeni “uzman”lar şikayet ediyormuş kimi anlatırken görürlerse.
2. Rehber

İlber Hoca zamanında da vardı bu zaten, yeni bir şey değil. Bir kere ben koskoca kadını kulağımdan tutup çıkarmıştı. Ondan beri Harem hariç girmiyorum içeri. Hem arada private misafire anlatan gören diğerleri çıkıp kendi rehberinden hesap sormaz. Sıkmayın canınızı, kapıda gayet ayrıntılı verirsiniz bilgiyi olur biter. Boşuna polemiğe girmeyin sizi uyaranlarla.

 

3. Rehber

Ben de anlattım geçtiğimiz günlerde..
Daha çok yoğunluk ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Sezonda salonlar kalabalık iken tercih etmiyorum içeride anlatım yapmayı..
İçeride az kişi olduğunda anlatım yaparken sergilenen eserleri diğer ziyaretçilerin görmesini engellemezsek, çok yüksek sesle konuşmazsak, güvenlik görevlisine güler yüz gösterirsek kızan da olmuyor.

 

4. Rehber

Arkadaşlar bu yeni bir kural değil ki. Şahsen bu durumu her turda ister 2 kişi olsun ister 40 kişi misafirlerime baştan söylüyorum. Anlayışla da karşılıyorlar ve mantıklı buluyorlar. 3. Avluda detaylı bir anlatım yaptıktan sonra hiçbir sıkıntı olmuyor. Ben ikinci avluyu sona bırakıyorum ve anlatımımı da salonların girişinde yapıyorum. Kubbealtına misafirlerle giriyorum, şimdiye kadar da orada uyarı almadım. Her rehberin salonlarda anlatım yaptığını düşünsenize. İşin içinden çıkılmaz. Gürültü kirliği ve sıkışıklığa neden olur.

 

5. Rehber

En azından kalabalık salonlar için doğru bir düşünce bence, ben 3. Avluda sadece portreler bolumunde anlatım yapıyorum

 

6. Rehber

Herkesin tarzı farklılık gösterebilir. Önemli olan güvenlik ve diğer idareci kesimi ile uyumlu asgari müştereklerde buluşmak. Sonuçta onlar da maslahat için oradalar. Olur da yanlış giden bir mevzu ortaya çıkarsa ona göre de tavır alınabilir. Zaten yurtdışındaki birçok müzede de aynı kurallar uygulanıyor yeni bir şey olmadığı gibi aynı zamanda gerekli de bir kuraldır kaldı ki birçok arkadaşın da takdir edeceği gibi sonuçta içerde herkes anlatım yaparsa bir de kalabalık gruptla içinden çıkılmaz hale gelir.

 

7. Rehber

Bir kural varsa sebebi vardır,uymadıkça kural olmasının anlamı da olmaz,vahşiler gibi yaşamaktansa kurallara uymayı tecih ederim.İsabet!

 

8. Rehber
Bu arada özellikle yüksek sezonda Hazine ve Kutsal Emanetler sergilerine rehberler girmesin bence. Zaten korkunç kalabalık oluyor, bir de biz eklenmeyelim.

 

9. Rehber

Göreme için yıllardır yaptığımız konuşmaların aynılarıyla vakit kaybetmeyelim. Olay aynı, sonuç orada işimize gelen sonuçla aynı. Küçük grupla kimeseyi engellemeden anlatım yaparken kıllık yapıyorlarsa bu yeni uzmanlar, o zaman mevzu başka tabi…

 

10. Rehber
Kurallara uyulmak için değil miydi? Uymak yerine “Ama niye uymayınca izin vermiyorlar?” yaklaşımınızı garip buluyorum. Siz “ama benim grubum küçük” diyerek anlatım yaparken, ‘İçeride anlatım yapmak yasak’ diyerek müşterilerine serbest zaman veren bizleri yalancı çıkartmış oluyorsunuz. Kaç kere başıma geldi “Sen anlatım yasak dedin ama diğer rehber anlatıyor” diyen müşterilere ne cevap vereceğimi şaşırdım. Biraz da sonuçları düşünün lütfen.
11. Rehber

Kurallar değil de asıl sorun bu bence. Birbirimize olan sorumluluğumuz.. Ben de dışarıda anlatıp pek çok defa mahcup oldum. Madem ki böyle bir durum var göreme açıkhava müzesindeki gibi levhalar koysunlar. Anlatım yapılmayacağı anlaşılmış olur. Hiçbirimiz sıkıntı çekmemiş oluruz.

CEVAP VER