Şimdi çözüm üretme zamanı

0
986

TERÖR:

Terör hoş bir şey değil ancak dünyanın her yerine yayılmış durumda, insanlar seslerini duyurmanın çaresizliği içinde ya da tamamen bu değerler düzenine yabancılaştıklarından manyaklaşıp okul basıyor, uçak havaya uçuruyor, Boston gibi yerde maraton bombacılığı yapıyor. Yapıyor da yapıyor. Terör tüm dünya insanlarının günlük hayatlarına girmiş durumda. Normalleştir içselleştir demiyorum ama böyle bir gerçek tüm dünyada var Amerika Londra Fransa İspanya Brüksel, artık batının gündelik yaşamını sürdürdüğü evlerine başkentlerine bile girdi, önce bu gerçeği düşünelim..

PARIS:

Geçen sene Charlie Hebdo saldırısı oldu, Parise giden turist sayısı ne derece düşmüştür dersiniz? Sonra bu sene konser salonu. Ancak Paris ve Fransa turizmi komple bitmiş midir sizce? Geçen seneki saldırı Fransayı bitirseydi bu sene PAriste hiç turist olmazdı.. Brüksel’de geçen hafta insanlar sokağa çıkmaya korkuyorlardı, ancak bu ne kadar sürebilir? İnsanlar normal hayatlarına devam edecektir..

MISIR ÖRNEĞİ:

Aramızda ekbet ne Mısır’ı yahu burası Türkiye Ortadoğu değil çıkışı yapan meslektaşlarımız olacaktır. Ancak hayal aleminden uyanmakta fayda var, özellikle son iktidar yönetiminde ülkemiz bir Ortadoğu ülkesi olarak imajını dünyada perçinledi. Medyada şurda burda haritalarda Avrupa ülkesi olarak anılmıyoruz. Örneğin evdeki elektronik aletlerin çoğu ülkemizi ortadoğuda gösteriyor bunla uzlaşalım.

Değinmek istediğim Mısır ilk terör saldırısını gördüğünde herkes Mısır’ın bittiğini düşündü. Turist otobüsü taramışlardı, bomba vs.

Mısır milyonlarca dolar harcayarak bir medya kampanyası başlattı. 2 yıl kadar sürdü galiba Mısır’ın tekrar turizm pazarında yükselen yıldız olması. Ülkemizde de aniden raflarda yerini alan BestSeller formatında yok Ra’nın gözü vs kitaplarını belki hatırlarsınız. Normal kitap yayını sanılan bu olayın daha sonra meşhur yazarlara para verilerek yazdırılan kitaplar olduğu ortaya çıktı. Evet inanılmaz ama Mısır bir geri dönüş başardı o kadar korkunç bir olay üzerine..

Bu konu üzerinde bu kadar durmamın sebebi daha yeni Rus uçağı havada infilak etti, 3-4 hafta önce EuroNews’te turist röportajları yayınladılar. İnanamadım. İngiliz turisler bu ülkeyi seviyoruz ne olursa olsun gelmeye devam edeceğiz, ne yapalım kaderde ne varsa artık diye röportajlar verdiler..Uçak havada yok olduktan hemen sonra dikaktinizi çekerim.. (Bizim ülkemizde yaşayan yabancılar “Türkiye’yi seviyoruz Terörden korkmuyoruz” diye bir video kampanyası yapsaymış ne süper olurmuş mesela şu an aklıma düştü yazayım kaybolmasın söz uçar yazı….)

Neyse konumuz çok ağır terör tehdidi altında olan bu örnek ülkenin (Mısır) halen turizm faaliyetlerine devam etmesi..

ANTALYA BOMBASI:

90’ların başında Antalya yöresinde idik yazları. Yer gök İskandinav, Kemer, Antalya altın çağlarını yaşıyor, bir bomba, dağlar devrildi, bıçak gibi kesildi turizm, şirrketler battı, İskandinavların Antalya töresine dönmesi yıllar aldı.

Bundan sonraki yıllarda ise dünya global terör ile tanıştı. İkiz kuleler dev örnek ve daha bir sürü batı ülkesi terör saldırıları..

Ülkemizde ise Marmaris minibüsü, S. Ahmet, Kaplı Çarşı civarı bombalamalar vs, Güneydoğuda bitmeyen terör, ülkemizin Suriyedeki savaşa taraf ve dahil oması (resmen savaşıyor oluyorsun dışarıdan bakınca ülke savaşta gibi) vs vs yüzlerce olumsuz örnek yıllardır.

Ama bakıyorsun 2015, 2014 yılları 30 milyon civarı turist ülkemizde.. Yani dünya vatandaşları 1990’lara göre Terör konusunda bir alışma normalleştirme yaşıyorlar bunu atlamayalım (çok kötü etkilemeyecek falan demiyorum, tamamen ölmedi turizm böyle düşünmeyin herkes üzerine düşeni yapmalı diye yazıyorum)

OLUMSUZ İMAJ-RESİM-VİDEO YAYAN MESLEKTAŞLAR

Hayret ki ne hayret.. Hayret ki ne hayret???!!!

İlk resime ulaşana plaket ya da madalya verelim, patlama anı ceset ölü resimleri paylaşarak olaya ne kadar hakim ve her yerde kolumuz olduğunu mu gösterelim ne yapalım?

Büyük ihtimal yine naif, düşünmeden yapılan bir hareket, böyle şeyler yayılmaz, çok istiyorsan gizlice yakın arkadaşlarınla paylaşırsın, kurumsal iletişim kanalımıza, sosyal medyaya koymak ne tür bir düşüncesizliktir?
Yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi ihtiyaç olumlu imajlar ve olumlu düşünceler, kan toz cansız bedenler değil.

ihtiyacımız olan şey metanet ve bu olumsuz imajlardan nasıl kurtulabiliriz konusunda beyin fırtınası. İhtiyacımız olan terör haberleri ile dünya medyasında yer alıp durmak değil, yaratıcı turizm fikirleri ile, sosyal kampanyalarıyla ne bileyim kadınlar maratonu, Aya İrini’de tiyatro festivali vs gibi şeylerle dünya medyasında yer alıp olumsuz imajımızı bastıracak görüntü fikir ve medya üretmek..

Lütfen turizm sektöründeki arkadaşlarımızı bu yönde bilgilendirelim, uyaralım

MEDYA İLİŞKİLERİ:

Bireysel olarak Dünya’dan telefon, email alan röportaj veren meslektaşlarımız oldu oluyor, görüyoruz. Eğer illa sizle görüşmek istiyorlar ise, Terörü Lanetliyoruz, Çok üzgünüz, Barış kazancak , korkmuyoruz, Her şeye rağmen İstanbul, Biz BArışa ve sevgiye inanıyoruz bombalara teröröre değil, burası 2700 yıldır ayakta kaç barbar kavim kapılarına dayandıda canım İstanbul’um medeniye burada bir tarihi abide gibi ayakta vb vs gibi klişe medya söylemleriyle ülkeyi ve şehri ve turizmi ayakta tutacak söylemlerle yaklaşmak lazım.

Arkadaşlar ben medya uzmanı değilim, tahminen bir kaç istisna hariç aramızda böyle birileri de yoktur ( basın yayın bitirmekle medya strateji uzmanı olunmuyor)

Arkadaşlar dünya şu an ne yazıktır ki Medya’daki ALGI KAMPANYALARI ile yönetiliyor. İnsanların zihninde yaratılan algı ve imaj artık her şey. Ülkeler savaşa giriyor milyonlar ölüyor (BOP)

Bu yüzen bizlerin medya ile her teması ölümcül derecede önemli. Ya pozitif davranmalıyız, felaket tellallığı yapmamalıyız, ya da en doğrusu bizim kurumsal kimliğimiz rehberler odalarımızdır.

Medyayı meslek kuruluşlarımıza yönlendirmeliyiz..

Meslek kuruluşlarımız bu saldırı ve gelecekteki benzer durumlarda genele açıklama yapmak üzere metin ve medya oluşturmalı, bilgi akışı kurumsal ve merkezi olarak sağlanmalıdır (bence)

Bu iş için bütçemiz yoktur ancak keşke olsa da bu konularda ülkenin ya da dünyanın en zeki kuruluşlarından kişilerinden yardım alabilsek, bu bilgi akışlarını profesyoneller yapsa. Başka türlü bu kadar ağır gündemlerin altından şahsi iyi niyetli çabalarla çıkmak çok zor sanki..

YAYIN YASAĞI:

Bence de bu haberin uyandırdığı ilk algı hoş geldin diktatörlüğe vatandaş oluyor. Ancak başlığa değil de her zamanki gibi (Twitter’dan 160 karakterde dünyayı çözümleme refleksi!!!), diyor ki;

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, bugün sabah saatlerinde Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen patlama nedeniyle Başbakanlık tarafından geçici olarak yayın yasağı getirilmesine karar verildiği duyurulmuştu. Alınan bilgiye göre, Sultanahmet’teki patlamanın ardından Başbakanlık tarafından getirilen geçici yayın yasağı, olay yerini görecek şekilde canlı yayın, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmemesini kapsıyor.”

Ceset ölüm patlama ile turizm merkezini ilişkilendirecek eşitleyecek insanların zihninde, öyle görüntü verme diyor. Ülkeyi kanlı ya da olumsuz tanıtmayın yapmayın gençler diyor..

Kötü mü demiş sizce de? Cenaze yayınlamak ne derece doğru S.Ahmetten?

TERÖR DEVAM EDER Mİ?

Ne zaman durdu ki şimdi dursun??

Bu bombalama daha İŞİD vs gibi bir şey. Daha bunun adını artık miktarı ezberleyemeyeceğimiz sayıya ulaşan radikal din örgütleri var, Güneydoğuda kuyruğu kıstıran, devletle savaşı her cepheye eninde sonunda taşımaya niyetli olan PKK’sı var.. Var oğlu var..Cizre’de Şırnak’ta yenilirse Pkk ne yapacak?

Bu Sultanahmet bombası şahsi fikrime 3 yıl kadar gecikmeli geldi, 2 yıldır bir hayal dünyasında yaşıyor idik zaten..

Ee, öyle Suriye’de savaşa taraf ol, ülkede ve Ortadoğu’da radikal dinci örgütlere full destek..

Radikal dinci ve etnik ayrılıkçı terör ülkenin geleceği. Turizm inşaat sektörü falan değil. Herkesi vuracak.

Canlı bomba belki hastanelerimizde tedavi ettiklerimizden bir tanesidir.
Adamlar zaten büyük şehirlerde yuvalı, üniversitelerde masa açıyorlar, takva haber diye işid sitesi yıllardır açık, ne olacaktı?

Olayla ilgili bir çok bilgi de sümen altı edilecek, kim yaptı ne oldu zaten duymayız gerçekleri, böyle tahmin etmek daha realistik…

Bakınız bomba patladı, ülkemizin başı canlı TV’ye çıktı, maaşını kamudan alıp da ülke aleyhine konuşanlar var o öyle olmaz diye kamu çalışanlarından bazılarını tehtid etti… Evet S.Ahmet’de bomba patlamış, maaşını kamudan alıp da biat etmeyenlerle ilgili tehdit dinledik. Ardından konu hemen Suriye’ye bağlandı. Dendi ki bombacı Suriye uyruklu.. Esed de Esed, Esat da Esat, Suriye de Suriye.. Bomba patlamış Allah muhafaza arkadaşlarımızdan birini kaybedebilirdik, ülkenin vizyonu işte bu durumda… İşimiz zor ki ne zor.. Devletten kriz yönetimi beklerken sıcak gelişmeler böyle.

GEMİLERİN İSTANBUL AYAKLARINI İPTAL ETMESİ

Bizde durum bu mahaldeyken, Batı Dünyasında işler değişik. Politik amaçlarla uzun yıllardır hizmet veren kamu kurumları personelleri bizde darma duman edilmişken (yok paralelci yok Atatürkçü yok solcu yok bizden değil) Batı’da kurumlar, bürokrasi, ve devlet geleneği olarak şahsi ihtirasların önünde…

Yani biz toz duman bütün kurumlar bir birine girmişken adamların kurumsallığı bozulmamış durumda, yüzyıllardır belki bir gelenek sürüyor istihbarat kurumlarında.

Diyeceğim, bu yıla kadar gemiler istanbula devam edip bu sene vaz geçtiler ise bir bildikleri vardır. Bizler gelişmekte olan ülke vatandaşları sinekler gibi orda burda şurda kalitesiz konutta madende trafikte ölürken, Batı düyası vatandaşlarının kılına zarar gelmesin diye uğraşıyor, tüm sektörler orada birbiriyle ilintili ve koordine çalışıyor.

Bağlayacağım yer, bu Cruise’lar İstanbul ayağını kesti ise bunu da iyi okumak lazım, bir bildikleri vardır, bu şirketlerin yönetimlerine bir istihbarat gitmiştir..

Bu terör örgütlerinin çoğu ne yazık ki 3. dünya ülkelerinde faaliyet gösteren Batı beslemesi, istihbaratlarının sağlam olması lazım. Avrupa’nın ve Amerika’nın, ve bir çeşit sigorta olarak kendi vatandaşlarına yönelik saldırılar olmaması lazım. Eşyanın doğası gereği beklentiler bu yöndeydi..

Ancak son dönemde artan terör saldırıları Batı dünyasında bile işlerin değiştiğini gösteriyor. Sen Suriye’yi karıştır, Irak’ı, Libya’yı bombala, Afrika’da savaş çıkar, ne olacaktı sonuç?

Anlaşılan o ki terör artık kurumsallıktan çıkıp bireylerin şahsi reaksiyonlarına dönüyor ve bunun sonuçları tahmin edilemez..

Artık eskisi gibi kontrol edip maymun gibi oynatacağın, bir ülkenin halkını birbirine kırdıracağın terör örgütlerinin kontrolüyle sınırlı değil saldırılar. Bireyler de kafayı kırıp eline bir makineli sokaklarda koşmaya başlayabiliyor..

İşte bu noktada, genel durumu okuyup, genel bir fikir ve istihbarat sahibi olmak önemli hale geliyor. Gelecekte ne olacak?

Sonuç; bizim durumu hayırlı görmüyor olacaklar ki ilk defa turizm sektöründe Terör bağlamında geri adım atıldı ve gemi şirketlerimin bazıları İstanbul ayaklarını kesti, bunu iyi okumak ve hazırlıklı olmak, çözüm aramak üretmek lazım diye düşünüyorum..

SONUÇ;

Uzatmayayım, terör bu ülkenin bir gerçeği, inanılmaz ama artık Batı dünyasının da bir gerçeği. Olaylar iyiye gidecek gibi gözükmüyor, ama bir Batı ülkesi vatndaşının bile gündelik hayatında terör tehditi altında yaşıyor olduğu gerçeğinden hareketle ve yukarıda değindiğim ülkemizdeki bir çok terör saldırısından sonra hala ülkemize Turist geliyor olması gerçeğinden hareketle, daha cenaze namazını kılmayın, olumlu kampanyalar, olumlu imajlar geliştirmeye çalışın çalışalım.

Elbeteki bu saldırı şu ana kadarkilerin en kötüsü ve en korkuncu. İnsana hakkaten El-Fatiha dedirtiyor ancak unutmayalım, nasıl düşünürsen öyle olur. Zaman umutsuzluğa kapılma umutsuz ve karanlık fikirleri yayma zamanı değil, çözüm üretme zamanı.

2016 felaket geçecektir ancak ortada hala bir sürü turist olur, herkese kolay gelsin.

 

Kanaldan:

Bizler politikacı değiliz,oda yönetimi üzerine bazen tatlı bazen tatlı didişmelerimizden bu alenen belli oluyor, Ortadoğu siyaset uzmanı ya da terör uzmanı hiç değiliz. Belli ki medya algı kamoanyaları uzmanı hiç değiliz.
Bu maili platform ve diğer sosyal medya kanallarında patlamayla ilgili resimleri biz rehberlerin yayıyor olması üzerine yazıyorum. Hayrettir ki yerde yatan cansız bedenleri bile buradan görmüş durumdayız.. Önce buna değinmek istiyorum. Rehberler Whats App kanalından alıntılayım yazdıklarımı önce, herkes üye değil haliyle oraya;
[12/01 11:32] Altug DAYIOGLU: Arkadaşlar modern dünyada insanların hiç blr şeye vakti yok, metin değil imajlar artık beyinlere kazınıyor..

[12/01 11:32] Altug DAYIOGLU: Öyle blr resim paylaşılıp bir de yayılır mı? Akıl fikir..

[12/01 11:33] Altug DAYIOGLU: Rehberler arasında kalmalı daha resim elde ederseniz, sağa sola medyaya yaymayın

(burada evaben, neyi saklıyorsun, kafayı deve kuşu gibi gömelim mi diyenler oldu)
[12/01 12:34] Altug DAYIOGLU: Açıklayayım, sakla diyen yok, saklanacak bir şey değil. Bomba ceset patlama resimlerini görseniz de siz yaymayın alet olmayın, bilgi paylaşın, yukarıya yazmıştım. Modern çağlar insanların beynine imajlar kazınıyor, o kadar pek okumuyorlar

[12/01 12:35] Altug DAYIOGLU: Devamla, bu sene mısırda yine bit şey oldu, Euronews’te röportajlar vardı, İngiliz vs turistler burayı seviyoruz yine de geleceğiz diyordu (hatırladım uçak bombası)

[12/01 12:35] Altug DAYIOGLU: Mısır’da turizme saldırılar bitmedi, tara, bomba, Mısır’da hala turizm var

[12/01 12:37] Altug DAYIOGLU: Böyle işler algı yönetimi. İlk terör saldırısından sonra parayla mısır kitapları yazdırıldı Best seller formatında meşhur yazarlara .Dünya’da çok satan oldu..PR kampanyaları reklamlar. Mısır turizmi tekrar ayağa kalktı, olumlu imajlar yaydıklarından bunu diyorum, olumsuz imajları yayarak bacağımıza sıkmayalım. Saygılar

[12/01 12:39] Altug DAYIOGLU: Beklenen bir saldırı idi kaç yıldır. Şimdi önemli olan bu krizin nasıl yönetileceği. Ama bizim ülkede o kadrolar yok, imamlar var, kriz yönetimi yeteneklerini defalarca gösterdiler her afette..bireysel çabalayalım bari bizler..

[12/01 12:41] Altug DAYIOGLU: Turizmcisiniz, elinize özel resimler geçerse yaymayın..

Altuğ Dayıoğlu

CEVAP VER