Son 72 Saatlik Gözlemlerimin Sonucu

0
868

Değerli meslektaşlarım, acenteci ve otelciler başta olmak üzere sektör paydaşlarımızın dikkatine,

Son 72 saattir izlemekte olduğum iç ve dış basın haberlerinden edindiğim bilgiler ile Dünya Turist Rehberleri Dernekleri Federasyonu’nunda aktif olarak yürüttüğüm görevim nedeniyle, gerek bölge temsilcileri gerekse Federasyon içinde etkin olup yakın ilişki içinde bulunduğum New York örgütü başta olmak üzere ABD, Iskoçya, Ispanya, Avusturya, Avustralya, Çekya ve Irlanda’nın yanı sıra Gürcistan, Yunanistan, Iran ve 19. Genel Kurula ev sahipligi yapacak olan Sırbistan delegasyonları ile yazışmalardan ve takip etme şansı bulduğum yurt dışı turlar yapan acentelerin rezervasyon hareketlerinden elde ettiğim veriler ışığında kaleme aldığım bu metni, tüm meslektaşlarımızın yakın ve orta vade gelecekte yaşanacaklara dair hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla paylaşmak gereği görmekteyim.

Günlük hayatın normalleşmeye başlaması ile ekmek kapımız olan gerek yurt içi gerekse yurt dışı turların başlaması arasında iki ay gibi bir zaman farkı öngörmekteyim.

Salgının başladığı Çin’de virüs yayılma hızı yavaşlamış olsa da bu yavaşlamanın hissedilir ölçüde bizlere ulaşması (dün Sağlık Bakanımızın yaptığı açıklama ile teyit edilmiştir ki) 2020 Haziran ayı başlarına kadar sürecektir zira Çin iki ay önce aldığı tedbirlerin etkisini bugün görmektedir. Italya en erken bir hafta en çok iki hafta içerisinde aldığı tedbirlerin sonuçlarını hissetmeye başlayacaktır. Bizler için ise yaşanacak süreci sağlığımız itibariyle en az kayıpla atlatmanın birinci şartını önümüzdeki üç haftalık süreyi sosyal ilişkiler boyutu itibariyle çok dikkatli davranmakta görmekteyim. Ardından Mayıs ortasına kadar bu olağanüstü durumun devam edeceği anlaşılmaktadır.

GANYC (Guides Association of New York City) yöneticilerinden edindiğim bilgiye göre ABD ‘de tarihi ötelenen rehberlik talepleri en erken Ağustos ayına ait görünmektedir. Iskoçya’da ise rehberli programların 2020 Eylül ayı içerisinde sıkıştığı ifade edilmektedir. Ispanya’da belirsizlik sürmekte olup Irlanda ve Avusturya’da da ertelenen rezervasyonlar en erken Ağustos ayı sonlarını göstermektedir. Iç pazara hitap eden yurt dışına yönelik turlarda ise ötelenen tarihler ise Italya içinden erken Temmuz, Güney Afrika için Kasım ve okyanus ötesi için ise Ekim ayını işaret etmektedir.

Yine dün Hazine Bakanlığının düzenlemesine göre krediler için takip süresinin 90 günden 180 güne çıkarılmış olması da bu yöndeki normalleşmenin üç aydan önce başlamayacağı düşüncesini desteklerken bizlerin bunu hissetmeye başlaması is bulma veya yaratma kapasitesine bağlı olarak beş, belki altı ay sonrasına kadar uzayacak görünmektedir.

Ailesinde gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelecek ilaçlara bağımlı birey bulunan meslektaşlarımızın en az üç aylık ihtiyaçlarını temin etmeleri (şahsi düşünceme göre) elzemdir. Rehberlere yönelik bir destek paketinin açıklanmasını şahsen ihtimal dahilinde görmemekle beraber ABD senatosunun oylamasına sunulan “her kişiye 1000 USD” benzeri bir paketin bizde uygulanması muhtemel olup kimler için, ne şartlarda olacağı gibi hususların belirsizliği tartışmasızdır.

Elde bulunan gerek döviz gerekse Lira cinsinden nakitlerin dikkatle harcanmalıdır. En az üç (şu andaki göstergeler itibariyle beş) aya yakın bir süre hiçbir gelirimiz olmayacakmış gibi nakiti hazirda tutarak en kötü senaryoya hazırlı olunmasında fayda görmekteyim.