TKTC 21 ŞUBAT ETKİNLİKLER TAKVİMİ AÇIKLANDI 

0
1478
Tarih Kültür ve Turizm Rehberleri Derneği’nin 2019 yılı Dünya Turist Rehberleri günü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştireceği etkinlikler açıklandı. Buna göre gerçekleşmesi planlanan beş etkinliğin üçü dernek merkezinde, birisi aynı anda iki mekânda; Ayasofya ve Dolmabahçe ‘de, birinin ise katılımcı sayısına göre belirlenmek üzere hazırlıkları sürüyor.19 Şubat tarihinde saat 19.00’da TKTC merkezinde başlayacak ilk etkinlikte son yıllarda yaptığı söyleşiler ve etkinlikler ile adından söz ettiren ve dikkati çeken profesyonel turist rehberi Ebru Gökteke kutlamaların açılış etkinliğini gerçekleştirecek. Vikinglerin Bizansla girdiği etkileşimin söyleşi konusu olacağı bu program saat 19.00’da TKTC merkezinde gerçekleşecek.

20 Şubat tarihinde ise rehberlerin hocası ve #tarih yazarı profesyonel turist rehberi Serhan Güngör, turist rehberliği ve rehberlerin meslek algıları konulu söyleşiyi TKTC merkezinde saat 19.00 itibariyle gerçekleştirecek.

21 Şubat günü akşamında IRO ‘nun etkinliğine katılanacak.

22 Şubat günü Harran Üniversitesi Profesörlerinden Dr. Mehmet Önal Fırat Havzası Roma Mozaikleri konulu bir sunumu gerçekleştirecek. Katılımcı sayısına göre yerin belirleneceği bu etkinlik için Mehmet Önal cemiyetin daveti üzerine İstanbul’a geliyor.

23 Şubat günü Türkiye Sağırlar Milli Federasyonundan gelen işitme ve Kocaeli Altinokta Körler derneğinden gelen görme engellilere yönelik düzenlenecek turlarda Dolmabahçe Sarayı ve Ayasofya iki ayrı ekip hâlinde gezdirilecek.

26 Şubat tarihinde isemeslegin 42. yılını kutlayan büyüğümüz Gülüm Obruk’tan Bir Mısır Türü başlıklı sunum gerçekleşecek. Bu etkinliğin başlama saati 19.00 olarak belirlenirken sunum yeri TKTC merkezi olarak duyuruldu.

TKTC rehberleri aynı zamanda hazırlayacakları kısa videolar ile tam üyesi oldukları Dünya Turist Rehberleri Dernekleri Federasyonu’na mesajlarini iletecek ve 2021 yılında gerçekleşecek kongrede 2023 kongresinin Türkiye’ de gerçekleşmesi yolunda ilk adımlarını atacaklar.

TKTC etkinlikleri öncelikli olarak üyelerine, ailelerine, tüm turist rehberlerine ve turizm camiasına açık olarak ücretsiz gerçekleştirilecek. Başvuru için sekreterya@tktc.org.tr adresine eposta gönderilmesi ve konfirmasyon alınması gerekmektedir.