TKTC YÖNETİM KURULU BAŞKANINDAN ÇAĞRI

0
1353

6326 sayılı kanun ile meslekleri tanımlanmış olan ve sayıları tüm yurdumuzda on iki bini aşan Türkiye profesyonel turist rehberleri gerek nitelik gerekse nicelikleri bakımından dünyadaki benzerleri arasında ayrıcalıklı bir konumda bulunmaktadır.

Turist rehberliği, tarih boyunca Türkiye coğrafyasında yaşamış yirmiden fazla uygarlığın günümüze uzantısı olan kültürü hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen turistik ürün tüketicilerine aktarmaktan başka seyahat acentelerinin verdikleri sözleri yerine getirmekle görevlendirilmiş yegane meslektir.

Tam da 2020 sezonunun başlayacağı bu sıralarda ortaya çıkan salgın meslektaşlarımızın tamamen işsiz kalmasına neden olmuştur.

2016 yılı Ocak ayında meydana gelen Sultanahmet saldırısı sonrasında yaşanan darbe girişimi ve Reina saldırısı gibi terör eylemlerinden en çok etkilenen meslek grubu olan Türkiye profesyonel turist rehberliği bugün yaşanan Covid-19 salgını ile tamamen tükenme noktasına gelmiştir.

Cumhuriyetimizin, kültür ve turizm politikaları çerçevesinde kültür elçiliğini yapan Türkiye profesyonel turist rehberleri 2016 yılından bu yana bir kuruş mali destek görmemiştir.

Bu minvalde, aileleri ile birlikte 50.000 kişinin geçimini sağladığı bu mesleği icra edenler olarak Cumhurbaşkanımızdan talebimiz;

1) Şu anda yurt dışında turlarının başında bulunan ve yurda dönüşleri engellenen meslektaşlarımızın evlerine dönmelerinin temin edilmesi,

2) Meslektaşlarımızın içinde bulundukları ekonomik bunalımdan geçici bir süreliğine bile olsa çıkmasını sağlayacak turizm destek paketinin içinde muhakkak turist rehberlerinin de yer alması ve 1 yıl ötelenmiş, faizsiz, uzun vadeli kredi desteğinin sağlanması,

3) Ülkemizin Covid-19 salgınına karşı gösterdiği başarılı mücadelenin dünya kamuoyuna taşınarak dezavantaj olarak görünen durumun avantaja dönüştürülmesi için sosyal medya kampanyasının başlatılmasıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hasan Barış Partal Kavala

Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Dünya Turist Rehberleri Dernekleri Federasyonu
Batı Asya Temsilcisi