TKTC17 Nisan Türkiye Rehberler Günü’nü İşitme Engelli Çocuklarla Beraber Kutladı

0
271

TKTC, 17 Nisan Türkiye Rehberlerinin Bayramı’nı işitme engelli çocuklarımızla beraber İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gerçekleştirdi.

Sesli komut alamayan çocukları yönlendirmenin zor olduğu etkinlikte özellikle Truva salonundaki altın arama masasında nasıl eğlendileri aktarıldı.

Anlatımı yapan Hasan Barış Partal şöyle dedi “Neyi nasıl anlatacağımızı bilemediğimiz anlar oldu. Mesela Büyük İskender, onun aslan başından yapılan miğferinden hareketle bir işaret ürettik. Sonra Roma imparatorluk kavramına karşılık gelen bir işaret daha geldi ardından. Elbette hocalarımızla beraber bundan sonraki turları nasıl yapacağımıza dair fikirler oluştu. Öte yandan müzede koşturan çocuklara “durun durun koşmayın” diyen güvenlikler durumu geç de olsa kavradı ve sonra onlar da oturdu bizi seyretti.Sırada bu çocukları dengi olan diğer okullardaki çocuklarla buluşturmak ve onlara işaret dilinde masal anlatarak işaret dilini daha etkin kullanmalarına olanak sağlamak var. Çalışmamızı yaş gruplarına göre sınıflandırarak ve tüm İstanbul genelindeki okullara yayarak devam edeceğiz.”