TKTC’den Sosyal Sorumluluk Etkinliği

0
2689

1990 yılından bu yana Dünya Turist Rehberleri Federasyonu tarafından kutlanmakta olan 21 Şubat’ı mesleğin itibarını yüceltmek, üyesi rehberlerin hizmet standardını yükseltmek ve Türkiye turizminin referans kurumu olmayı amaçlayan TARİH KÜLTÜR VE TURİZM REHBERLERİ DERNEĞİ olarak ilk kez kutlayacağız.
21 Şubat Çarşamba günü bugüne kadar denenmemiş ölçekte iki gezi ile belki de toplumun turist rehberleri ile hiç tanışamamış iki kesimini odağımıza aldık. Türkiye Işitme Engelliler Milli
Federasyonu ve Istanbul Altınokta Körler Derneği ile beraber düzenleyeceğimiz etkinliklerin detayları aşağıdaki gibidir.
21 Şubat Çarşamba günü iki grup da yaklaşık 9.30 – 10.00 civarlarında Ayasofya önünde rehberleri ile buluşacak. 25 kişilik Işitme engellilerden oluşan gruba Hasan Barış Partal,
refakatçileri ile birlikte 30 kişiden oluşacak Görme engelliler grubuna ise Murat Eroğul eşlik edecek. Işitme engellilere anadilleri olan Türk Işaret Diliyle Ayasofya ve ardından Topkapı Sarayı gezdirilecek. Gezi sonrası masrafları derneğimizce karşılanacak olan öğlen yemeği ikram edilecek gezinin bitişi 15.00 suları olacaktır.
Görme engellilere sahip oldukları özel durumlarından dolayı dokunma, koklama ve duyma yetilerine yönelik bir program hazırlandı. Bu program da ilki gibi Ayasofya’dan başlayacak.
Binanın tarihsel geçmişi ve öneminin anlatılması esnasında eserin sahip olduğu akustik özellikleri, nitelikli mermer ve metal işçilikleri dokunma duyusuna hitap edilerek anlatılmaya çalışılacak. Gezinin ikinci etabı Mısır Çarşısı ve Yeni Cami çevresindeki bina dış cephe dokuları, çarşı içindeki koku zenginliği işlendikten sonra Eminönü sahilindeki balıkçılarda verilecek öğlen yemeği ile sona erecek. Bu gezinin yaklaşık bitiş saati 15.00 ile 16.00 suları olarak öngörülmektedir.


Toplumumuzun turist rehberleri ile hemen hiç tanışmamış olan bu iki kesiminden gelen misafirlerimize yönelik ilk kez düzenlenecek olan bu etkinlikleri Türk kamuoyu başta olmak üzere turizm sektörüne duyurma hususunda ilgilerinizi bekler, göstereceğiniz yakınlıktan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.
Tarih Kültür ve Turizm Rehberleri Derneği Yönetim Kurulu

CEVAP VER