TUREB’den Ekim – Kasım – Aralık 2016 E-Bülteni

0
3866

 

Ekim – Kasım – Aralık 2016
E-Bülteni

Temsilciler Meclisi Toplandı

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) tarafından GürKent Hotel’de düzenlenen temsilciler meclis toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 13 meslek odası başkanı ve temsilcisinin katılımıyla gerçekleşti. Söz konusu odalara üye turist rehberlerinin sorunları ve bu sorunlara yönelik tavsiye kararlarının ele alındığı toplantının açış konuşmasını yapan Bakan Avcı, rehberliğin çok büyük sorumluluklar isteyen ve taşıyan bir meslek olduğunu belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak rehberlerimizin hem sistemden kaynaklanan genel problemlerini hem de son yıllarda yaşadığımız bazı sıkıntılı durumlar nedeniyle geçici konjonktürel sorunlarını biliyoruz. Mesleğin kendine göre var olan bir takım güçlüklerinin üzerine özellikle 2016 yılında başta Rusya pazarı olmak üzere değişik pazarlarda, Almanya, İngiltere pazarında yaşadığımız sorunlar ve bunun sektöre yansımalarından en fazla etkilenen kesimlerden biri rehberlerimiz oldu. Meslekte bir erozyon tehlikesi gözle görülür hale geldi. Bu durum geçici ama şüphesiz rehberlerimizin de bu geçici duruma rağmen bir takım tedbirlerle desteklenmesi gerekiyor. Onun için biz bugüne kadar sektörün farklı kesimlerine Bakanlık ve hükümet olarak bir takım destekler ve bu sıkıntılı durumları mümkün olan en az zararla aşmak için bir takım teşvikler geliştirdik, uyguladık. Rehberlerimize doğrudan bir program bugüne kadar maalesef olmadı” diye konuştu.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Proje Danışmanlık Protokolü İmzalandı

Birliğimizin ve Birliğimize bağlı odaların hazırlamak istediği projelere danışmanlık yapmak üzere Projinal firması ile TUREB arasında 15 Kasım 2016 tarihinde protokol imzalandı. Protokol imza törenine Birliğimiz adına Başkanımız A. Zeki Apalı, Projinal adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yıldız katıldı. İmza töreninden sonra Birlik Yönetim Kurulu üyemiz İ. Selim Kavuncuoğlu ve firma yetkilileriyle hatıra fotoğrafı çekildi.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

TUREB Turizm Fakültesi Öğrencileri İle Buluştu

TUREB olarak Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen panellere katılım sağlandı. Panellerde öğrencilerin rehberlik mesleği ile ilgili soruları cevaplandırıldı, turist rehberliği mesleğinin önemine ve karşılaşılan sorunların neler olduğuna ve yapmış olduğumuz faaliyetlere değinildi.
Panel detayları için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.
Selçuk Üniversitesi
Necmettin Erbakan Üniversitesi
Adnan Menderes Üniversitesi
Pamukkale Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi

Turizm Eğitimi Üzerine YÖK Ziyaret Edildi

Turizm sektöründe son dönemlerde en fazla konuşulan konular arasında yer alan turizm eğitiminin sorunları, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında (YÖK) 19.12.2016 tarihinde yapılan toplantıda ele alındı. YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yönetiminde gerçekleşen toplantıda birçok sorun ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıya sektörün temel paydaşlarından Turist Rehberleri Birliği adına Genel Başkan Ahmet Zeki Apalı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) adına Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Engin Şahin, Türkiye Otelciler Federasyonu adına Genel Koordinatör Necip Boz ile Turizm Akademisyenleri Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Birkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Azize Tunç ve Doç. Dr. Ali Yaylı katıldılar.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Rehber Bilgi Sistemi Yayına Girdi

 RBS ( Rehber Bilgi Sistemi ); TUREB, Turist Rehberleri Odaları, rehberler ve aday rehberler (hazırlık aşamasında) için yürütülmesi gereken temel süreçleri sayısal ortama taşımak üzere geliştirilen yazılım parçalarından oluşan bir platformdur. Tüm paydaşlar için süreçleri kolaylaştırmayı ve doğru veriler ile çalışmayı hedeflemektedir. Genişletilebilir teknolojik alt yapısı sayesinde doğabilecek yeni ihtiyaçlara cevap verebilecek durumda geliştirilmektedir.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

2107 Yılı Çalışma Kartları Hazırlandı

Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve kanun kapsamında hazırlanan Meslek Yönetmeliğinin 27 nci maddesinin 3 üncü fıkrası gereğince, 2017 yılı çalışma kartları yoğun bir mesainin ardından Birliğimiz tarafından basıldı ve odalara teslim edildi.

CEVAP VER