TUREB’den İSTANBUL’a Denetleme Ekibi Tahsis Edildi

0
1482

ayasofya

İRO’dan 5 Mayıs tarihinde yapılan açıklamayı paylaşıyoruz

Sevgili Arkadaşlar,

 

Nisan ayı içinde İstanbul’da ve Eskihisar İskelesi’nde yaptığımız denetimler ile TUREB tarafından görevlendirilen İlker Tek’in katılımıyla düzenlenen Yalova denetimi ile ilgili ayrıntılı bilgi aşağıda yer almaktadır.

 

Bunun dışında hayli yetersiz olduğunu düşündüğümüz denetleme ekiplerinin arttırılması ve daha da esnekleştirilerek ihtiyaçlara yerinde karşılık verebilmesi amacıyla kamu birimlerine yaptığımız başvurulara verilen yanıtlar olumludur. Öngörümüz sezon ilerledikçe daha yoğun ve gerçek hedefe yönelik denetimlerin artmasının sağlanacağıdır.

 

İstanbul Rehberler Odası’nın yetki alanı içinde bulunan ve özellikle İstanbul’dan hareketle başta Bursa olmak üzere diğer şehirlere düzenlenen turların geçiş noktasında bulunan Eskihisar İskelesi’nde yaptığımız denetimlerde, belgesiz rehberlik, rehber bulundurmayan grup ve belgesiz acentacılık faaliyetleri nedeniyle toplam 8 tutanak düzenlendi, gruplar ve acenta görevlileri mevzuatımızla ilgili bilgilendirildi.

 

TUREB’in tahsis etmiş olduğu denetmen İlker Tek’in çalışmalarıyla İRO yetki bölgesinde olan Yalova’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle denetimler yapıldı. TUREB denetmeni İlker Tek’ten alınan bilgiye göre, belgesiz rehberlik yapan 1 kişi, rehbersiz tur düzenleyen 7 seyahat acentası, sözleşmesiz çalışan 1 rehber, rehber-acenta sözleşmesi yapmayan 1 acenta ve belgesiz acentacılık faaliyeti yapan 8 kişi ya da işletme hakkında olmak üzere toplam 18 tutanak tanzim edildi. İlker Tek’in şahsında üst birliğimiz TUREB’e hassasiyeti için çok teşekkür ederiz.

 

Sultanahmet Camii, Sultanahmet Hipodrom, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Mısır Çarşısı, Kabataş İskelesi, Galata Kulesi ve Taksim Talimhane bölgesinde yapılan denetimlerde belgesiz rehberlik faaliyeti yapan 11 kişi hakkında tutanak düzenlendi.

 

Belgesiz Rehberlik Faaliyetinde tespit edilen diller:

Arapça 2 Kişi

Farsça 4 Kişi

Yunanca 1 Kişi

Çince 1 Kişi

İbranice 1 Kişi

Türkçe 1 Kişi

Rusça 1 Kişi

 

Belgesiz Rehberlik Faaliyeti Yapanların Uyrukları:

İran 3 Kişi

Türk 6 Kişi

Çin 1 Kişi

İsrail 1 Kişi

………………

Önemli Notlar:

1. Denetimlere katılan kolluk gücü görevlileri sivil giyimlidir, gerekmedikçe müdahale etmemektedir.

 

2. Belgesiz rehberlik yapanlar ile belgesiz acentacılık yapanlar; haklarında idari para cezalarının uygulanması için resmi yazı ile İlgili Mülki Amirliğe bildirilmektedir.

 

3. Rehbersiz tur yapan ve rehber-acente sözleşmesi yapmadan tur düzenleyen acenteler; haklarında para cezası uygulanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğüne bildirilmektedir.

 

4. Rehber -Acente sözleşmesi yapmadan rehberlik hizmeti veren rehberler; haklarında idari para cezası ve disiplin cezası uygulanması için Turist Rehberleri Birliği’ne bildirilmektedir.

 

Cezalar

– Belgesiz rehberlik yapanlar için 1618 sayılı Kanunun 30. maddesi gereğince kesilen para cezası 500,00 TL – 2.000,00 TL arasındadır. Ayrıca belgesiz rehberlik yapan birini çalıştıran acenteye 1618 sayılı Kanunun 10. ve 27. maddeleri gereğince 1500,00 TL ceza kesilmektedir.

 

– Rehbersiz tur yapan acentalara 1618 sayılı Kanunun 10. ve 27. maddeleri gereğince 1.500,00 TL ceza kesilmektedir.

 

– Belgesiz acentecilik için kesilen para cezası 2.000,00 – 5.000,00 TL arasındadır.

 

– Sözleşmesiz çalışan rehbere 6326 sayılı Kanunun 5. maddesi gereğince disiplin ve para cezası, acenteye de 1618 sayılı Kanunun 27. maddesi gereğince 1.000 TL para cezası verilmektedir.

 

Bilgilerinize sunulur.

 

İRO Yönetim Kurulu

CEVAP VER