TUREB’den Kamuoyuna Duyuru

0
577

39 yabancı dilde ve ana dilimizde yerli ve yabancı bütün misafirlerimize hizmet veren yaklaşık 12000 Türk profesyonel turist rehberi, “bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sektörümüzün büyüme ve güçlenme istikrarındaki vazgeçilmez rollerini eksiksiz yerine getirmeye” devam edecektir.

6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu’muzda düzenleme yapılması amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla görüşmeler yapılmaktadır.  Her iyi niyetli süreçte görüldüğü gibi, bu süreci de fırsat bilen bazı çıkar gruplarının mesleğimize yönelik saldırıları vardır ve biz bunların farkındayız.

Resmi muhataplarımızla yürüttüğümüz bu süreçte, kamu kurumları niteliğinde meslek kuruluşlarımız olan Birliğimiz ve Odalarımız, sosyal medyada bazı şahıslarca yürütülen yanlış bilgilendirmelere, propagandaya ve dedikodulara asla taraf olmayacaktır.

Asıl olan sosyal medyada veya kişisel yazılarda ortaya konulan hezeyanlar değil, meslek örgütlerimizin yapacağı açıklamalardır.

Kimsenin şüphesi olmamalıdır ki, Birlik ve Oda yöneticilerimiz için bazılarının iddia ettiği gibi “mesleğimizi savunmamak veya itibarsızlaştırmak” vb. gibi durumlar söz konusu dahi olamaz.

Bizler, içine çekilmek istendiğimiz polemiklere girmeyecek kadar deneyimli ve sabırlı insanlarız.

Dün olduğu gibi, bugün ve yarın da mesleği temsil görevini üstlenmiş olan bizler, mesleğimizin korunmasının, niteliklerinin ve kazanımlarımızın arkasında durmaya devam edeceğiz.

Birliğimizin ve tüm meslek odalarımızın şu anda tek odağı, kanunumuzda yapılacak düzenlemelerin mesleğimize yaraşır biçimde ortaya çıkmasıdır. Bakanlığımızın ve meslektaşlarımızın teveccühü ile yürüttüğümüz bu çalışmaların en kısa sürede sonuç vereceği konusunda müsterih olunuz.

Bu süreçte oluşacak somut gelişmelerle ilgili meslektaşlarımıza bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Türkiye Turist Rehberleri Birliği

Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası

Ankara Turist Rehberleri Odası

Antalya Turist Rehberleri Odası

Aydın Turist Rehberleri Odası

Bursa Bölgesel Turist Rehberleri Odası

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası

Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası

İstanbul Turist Rehberleri Odası

İzmir Turist Rehberleri Odası

Muğla Turist Rehberleri Odası

Nevşehir Turist Rehberleri Odası

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası

Trabzon Bölgesel Turist Rehberleri Odası