Türk ve Ukraynalıya vize muafiyeti

0
1083

fft99_mf6344485

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Türkiye’ye haziran sonundan itibaren Schengen Bölgesi’nde vize muafiyeti sağlanması uygulamasına ‘askıya alma koşulu’ ve ‘el freni’eklenmesini talep eden Almanya ve Fransa’nın önerisine, acil durumlarda vize muafiyetini kaldıracak bir düzenlemenin halihazırda var olması gerekçesiyle karşı çıktı.

Fotoğraf: Reuters

AB’nin, daha önce de vize muafiyeti anlaşmasına Türkiye’nin sığınmacıları Yunanistan’dan almaması, yoksul, korunmaya muhtaç sığınmacılara yeterli koruma sağlamaması ya da insan haklarına riayet etmemesi gibi durumlarda geçerli olacak bir ‘askıya alma’ maddesi eklemeyi planladığı belirtilmişti.

Son olarak Almanya ve Fransa’nın önerisiyle uygulamaya ‘el freni‘ konması gündeme gelmiş, talebin gerekçesi olarak da ‘mevcut göç ve mülteci trendleri’ gösterilmişti.

‘Vize muafiyetini kaldırabilecek düzenleme zaten var’

Deutsche Welle’nin haberine göre Avrupa Komisyonu, ‘şu anda var olan askı mekanizması üzerinde yeniden çalışma önerisini ele alma niyetinde olmadığını’ bildirdi. Komisyon, 2014’ten beri acil durumlarda vize muafiyetinin kaldırılmasını öngören bir düzenlemenin zaten var olduğunu kaydetti.

Komisyonun Türkiye ve Ukrayna vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması ile ilgili görüşünü yakında açıklaması bekleniyor.

Bazı AB ülkeleri, Balkan ülkeleri üzerinden Almanya’ya göçün artmasından ötürü vize muafiyeti uygulamasına karşı çıkıyor.

Ancak sadece Avrupa Komisyonu’nun kararı vize muafiyeti için yeterli değil. AB ülkelerinin yanı sıra Avrupa Parlamentosu’nun da kararı onaylaması gerekiyor.

Kaynak: diken.com

 

CEVAP VER