TURSAPNET KURUCUSU CEMAL KIZILTAN’DAN BİRLİK BAŞKANIMIZA ÖZÜR

0
885

ÖZÜR DİLİYORUM

Değerli meslektaşlarım,

Sevgili yol arkadaşlarım,

Hayatım boyunca iletişimin gücüne inandım. TURSAPNET’i de 2001 senesinde tam da bu amaçla kurmuştum, “Yazalım, farklı fikirleri duyalım, tartışalım, ama sonunda ortak bir nokta buluşalım” diye.. Zaten turizmcilere de bu yakışır, bizim dilimiz barış dilidir, sevgi dilidir, son tahlilde hepimiz mutluluk satıyoruz.

İnsan böyle düşününce, karşısındakilerin de kendi gibi olacağını sanıyor. Gel gör ki, her zaman öyle olmuyor, yol uzun, bilinmezlerle dolu, bazen çıkmaz sokağa da rast gelebiliyorsun.

Sektörün hali pür melali ortada, çoğu sektör temsilcisi kurum birbiri ile kavgalı, sırtını dönmüş, ya diğerini yok sayıyor, ya da ötekileştiriyor. Hal böyle iken, bizler, bu işten ekmeğini kazanan bir avuç turizmci, sektörü bir arada tutmaya, küskünleri bir araya getirerek, tıkanan diyalog kanallarını açmaya çalışıp duruyoruz. TÜRSAB’ın kendi üyelerine karşı tavrını artık biliyoruz,“Hiçbir şey yapmam, canımın istediği ile görüşürüm, işime gelmeyenle görüşmek zorunda değilim. Bu yolda bir adım atılmasına izin vermem, gerekirse zor kullanırım”. (Örnek ; 6 ekimde TURSAPNET’in düzenlediği basın toplantısını sabote etme çabaları).

Ne oldu?

Biz her türlü engellemeye rağmen toplantımızı gerçekleştirdik, hem kamuoyuna , hem de Turizm Bakanlığına sesimizi duyurduk, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın gözümüzün içine baka baka yalan söylediğini, Bakanlık ile randevu alma konusunda hiçbir çaba göstermediği gibi Bakanlıktan gelen davetlere de icabet etmediğini öğrendik. Bu vesile ile TÜRSAB’ın neden Seyahat Acentalarının hiç bir derdine derman olamadığını bir kez daha görmüş olduk.

TÜRSAB’ın bu anlaşılmaz yaklaşımı ilk hayal kırıklığım idi, meğerse son değilmiş. Dertlerimiz tavan yapmış, Covid belası tepemizde, geçmek, bitmek bilmiyor, sektörün yarısı faaliyetini durdurmuş, kalanlar diken üstünde, hayatta kalma mücadelesi veriyor. “Madem TÜRSAB konuda bir şey yapmıyor, bir kez daha ön alalım, özellikle kültür turu yapan şirketlerin en büyük sorunu haline gelen rehber konusunu masaya yatıralım, turist rehberleri ve Acentalar arasında, her iki tarafı da ilgilendiren, bildiğimiz, bilmediğimiz, sorun ve detaylar hakkında bilgi paylaşımında bulunalım” dedik ve bu amaçla TUREB Başkanı Sayın Suat Tural’ı bir zoom görüşmesine davet ettik.

Sonrasını biliyorsunuz, bu toplantıya katılan, kendisi de rehber olan Cem Polatoğlu ile Bülent Bek arkadaşlarımız olayı anlattılar. Üzgünüm, sektör ve kendi adıma büyük bir hayal kırıklığı içindeyim, bir kez daha iyi niyetli yaklaşımımızın boşa çıktığını gördüm.

TÜREB başkanı, bir özür beklediği belirtti, çok haklı ve bu özrü bizzat, benim dilemem gerek. Ama değerli meslektaşlarıma.. “Bu platformun kurucusu ve moderatörü olarak, iflah olmaz iyimserliğim nedeniyle, ısrarla yapmaya çalıştığım diyalog çabalarının boşa çıkması, bu nafile yolda sizlere yaşattığım hayal kırıklığı ve zaman kaybı için özür diliyorum, affınıza sığınıyorum. Korkarım iyi niyet ve diyalog çağrısı geçmişte kalan, geçerliliğini yitirmiş nafile bir çaba. Meğerse konuşa konuşa aşılabilecek sorunlar “out”, anlaşmazlık, uzlaşmazlık, “in” imiş.

Devir, altta kalanın canı çıksın devriymiş. Göremedim, bilemedim, ama artık öğrendim!

Cemal Kızıltan

Kurucu Moderatör

TURSAPNET