Yamada Torajiro ile Tanışın

0
2338

19. Yüzyıl sonlarından hemen önce Japonya ve Osmanlı arasında bilinen herhangi bir ilişki yoktu. İşte Yamada bu ilişkiyi başlatan kişi olmuştur.

Yamada Torajiro yıllar içinde gelip gittiği Türkiye’de sigara kağıdı nasıl yapılır onu öğrenip 1905 bu işi Japonya’da sürdürmüş.

Yamada Topkapı Sarayı’ndaki 16.yy samurai zırhı ve miğferini Sultan II.Abdülhamit’e hediye etmiştir.

Rus Karadeniz filosunun Port Arthur’da Japonlar ile çarpışmak için Akdeniz’e hareket edip etmediğini bakmak için Galata Kulesi’ne çok çıkmışlığı vardır. Bu savaşla ilgili olarak sarayı sürekli bilgilendirmiştir.
Bu savaşta Japonlar galip gelince II Abdülhamit “Ruslar’ı düşman etmeyeyim” diye sevinmez ama halk sevinir. Çünkü bu Bu Batılı güçlerin emperyalist saldırganlığına karşı “sömürge karşıtı” bir duruştu, Asya’nın gücüydü.

Bu yüzden Halide Edip Adıvar ve diğer pek çok Türk aydını yeni doğan çocuklarının adına bu savaşın kahraman komutanının adı olan “TOGO” yu koydular.

Ankara’lı ayakkabı markası “TOGO”bu çocuklardan biri büyük ihtimal..

Yıldız sarayındaki bir çok Trabzon Hurması ağaçları onun tarafından saraya hediye edildiği söylenir.

Türkiye’ye son gelişi olan 1931 yılında Atatürk ile görüşmüş der arkadaşları ve ailesi fakat Japonya’daki caminin inşasına dair elde bir kanıt bulunmamaktadır.

CEVAP VER