Yeşil Pasaport

0
2362

pasaport_22

Hepimizin mesleği icra koşulları farklı. Bazılarımız iş bulmakta zorlanıyor. Bazılarımız ise tatil yapacak vakit bulamıyor çünkü bir acentede sürekli görevli.
.
Sürekli yerli turiste veya bayramda – seyranda yerli turiste çalışanımız var, hiç yerli turist gezdirmedim diyenlerimiz de
.
Meslekten ve meslek temsilcilerimizden beklentilerimiz çok farklı. O yüzden bazı arkadaşlarımızın büyük hata ya da eksiklik saydığı şeyler diğer arkadaşlar için çok önemsiz sayılabiliyor.
.
Ancak sanırım ki ezici çoğunluğun hemfikir olduğu nokta profesyonel turist rehberlerinin yeşil pasaportu hak ettiği. Bunun herkes için değil de belirli bir süre mesleğini yapanlar için olması gerektiği gibi bazı alt tartışmalar var ama hiçbirimiz bu talebin doğruluğunu tartışmıyor.
.
Tureb’in yasa ile kuruluşundan önce Birlik görevini gören ve kısmen kurgusal olan yapılarda bu tartışmalar yapıldı. Eski Başkan bu konuda çok çaba gösterdi. Arkada yasal bir altyapı desteği bulunmadığı için sonuçlanmaması doğaldı. Çünkü esnaf kategorisinde olan bir mesleğe verilecek yasal ayrıcalıklar aynı yasanın kapsadığı herkese teşmil edilmeliydi. Bu da milyonu aşan esnafın birden yeşil pasaport alması anlamına gelirdi.
.
Yasa çıktı, yeni ve yasal Tureb kuruldu. Büyük iddialarla seçimler yapıldı. İlk kez bağımsız yönetmelik çıkartıldı. Bu yönetmelikte Tureb başkanının maaş tavanı % 50 arttırıldı, Türsab’a her denetimin 48 saat önce bildirilmesini kendi kendimize zorunlu kıldık; dil puanı düşük olanlar da kokart alabilsin diye YDS barajını indirdik, YDS’yi geçemeyen öğrenciler yine de kokart alabilsin diye 250 TL karşılığı kendilerine sınavlar açtık, onları da iş arayan rehberler arasına kattık. Hatta artık Türsab’la anlaşamazsak Bakanlık kurs açtırır diye bir maddeyi kendi yönetmeliğimize kendi ellerimizle yazdık. Hiç kuşkusuz bu icraatın her parçasını beğenen de vardır beğenmeyen de. Zaten yönetici olup herkese yaranmak belki de mümkün değildir.
.
Ama Tureb yönetiminde görev almış arkadaşların kendi odalarının Başkanlığına seçiliyor olmasından üyelerin ezici çoğunluğunun hallerinden memnun olduğu sonucunu çıkarmak zor değil.
.
Ancak genelde hep ortak talep izlenimi yaratan yeşil pasaport konusunda birlik yönetiminin ne yaptığı konusunda bir haber alan oldu mu? Öneriler, taslaklar, kampanyalar hazırlandı mı? Buna destek için kaç tane milletvekilimizle görüşüldü? Merkez Ankara’da olduğuna göre her gün bile TBMM’ye gidebilirler. Acaba bunu ne sıklıkla yaptılar? Yıllardır hemen her seyahatimde (görevli olarak da, tatile gittiğimde de) vize kuyruklarında bekleyen bir meslektaş olarak bu sorun sadece benim değil diye düşünüyorum. Defalarca dile getirdiğimiz bu konuda seçilmiş meslektaşlarımızın gayretlerinin neler olduğunu merak ediyorum.

.

Bonus soru: daha yasası bile olmayan ve merkezi de İstanbul olan otelciler birliği adını resmen Türkiye Otelciler Birliği yaptı. Tureb genel kurulunda da böyle bir karar alınmamış mıydı? Türkiye Rehberler Birliği olacaktık. Bizim Birliğin Ankara çalışmaları bu konuda hangi aşamadadır acaba???

 

Rumuz: Sahih-i Enderuni

Ilk yayın tarihi: 21  Kasım 2016

 

 

 

CEVAP VER