YİNE MİDİBUS YİNE KAZA

0
329

Dün yaşanan trafik kazasında hafif yaralı olarak kurtulan meslektaşımız ve yönetim kurulu üyemiz Didem Çaloğlu’nun durumu iyi. Yaralılar, kaza sonrası yolcular Abant İzzet Baysal ve Köroğlu Hastanesine paylaştırılırken yara almadan kurtulanların otellerine gönderildigi öğrenildi. Yönetim Kurulu üyemiz Didem Çaloğlu’nun sağ kolu omuzdan alçılı, çatlak acıya neden olurken yumuşak doku zedelenmesi de gözlemleniyor. Ormanlık yolda daha büyük bir kazaya ağaçların engel olduğu, yaralanan bir kişininse müşahede altında tutulduğu onun da 13 Kasım günü taburcu edilmesi beklendiği alınan haberler arasında.

Yıllardır bu araçlarla tura çıkmayı kabul etmeyen meslektaşlarımız midibus araçlarla tur yapılmasını asla tavsiye etmiyorlar. Tasarımlarından kaynaklanan hatalar olduğunu düşünen üyelerimiz araç tekerlek çapının araç yüksekliğine uymadığını ve ağırlık merkezinin olması gerekenden fazla olduğunu bu nedenden ötürü kazaların merkez-kaç etkisiniden kaynaklandığını belirtiyorlar.

Geçen sene Anadolu turlarının yarıya yakınının bu tabutlarla gittiğini aktaran üyelerimiz IZRO Yönetim Kurulu uyesi Mehmet Çabuk’un da aynı şekilde yaralı sayısının yüksek olduğu bir kazaya maruz kaldığını hatırlatıyorlar. Ucuz mazot yaktığı için tercih edildigi one sürülen bu araçların 19 kişiye kadar olan gruplarda tercih edildiği aktarılıyor.

Bu tip araçların şehirlerarası yolculuğa çok da uygun olmadığını aktaran üyelerimiz, bu araçların konforsuz oluşları bir yana güvenli olmadığını da söylüyorlar. “Önden motorlu kamyonet şasesi üzerine oturtulmuş midibüs” olarak tarif edilen bu araçların yakıtlarının da sanıldığı kadar ekonomik olmadığını fakat otobüse nazaran daha az yaktığı için tercih edildiğini ifade ediyorlar.

TKTC Onursal Üyesi Ahmet Senol Özbek ise “kimi turizm kurumlarının başkanlarının popülizm yapıp rehberlere laf edeceğine asli işleri olan organizasyonun nasıl doğru dürüst yapılacağını düşünsün. Bilmiyorsa sorsun. Bir bilen bulunur!” sözleriyle tepkisini paylaştı.

Kazada yaralanan başta Yönetim Kurulu üyemiz Didem Çaloğlu’na ve tüm yolculara geçmiş olsun der ve tez zamanda şifalar dileriz.